Başköy Barajı ekonomiye yılda tahminî 462 milyon 37 bin liralık ulama sağlayacak

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Heybet Akarsu İşleri (DSİ) 8. Nahiye Müdürü Oğuzhan Zor, yapımı süren Başköy Barajı’nın tamamlandığında ekonomiye almanak 462 milyon 37 bin 500 liralık katkı sağlayacağını bildirdi.

DSİ 8. Erzurum Toprak Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, DSİ Mıntıka Müdürü Çetince, Erzurum Ilbay Yardımcısı Hamdullah Suphi Özgödek ve beraberindeki gök bilimi ile Söylemez Barajı şantiyesi ve şantiye sahasını inceledi.

Daha bilahare Hınıs Kaymakamı Hamza İnam, Hınıs Belediye Başkanı Erdoğan Ermiş, SELIM Fırka Hınıs İlçe Başkanı Mehmet Sönmez ve beraberindeki heyetle Hınıs ilçesinde yapımı bitmeme eden Başköy Barajı ve eskimemiş iskân yerini gezen Oğuz ve Özgödek, Başköy Barajı Sulaması’na akarsu aktaracak Ala tünellerini inceledi.???????

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Oğuz, bölgedeki barajlarda çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade etti.

Hınıs Başköy Barajı’nda bodur sürede akarsu tutma işlemini gerçekleştireceklerini anlatan Müşkül, şunları kaydetti:

“Başköy Barajı, çalışmalar tamamladığında depolanacak 176 hektometreküp akarsu ile Hınıs Ovası’ndaki 205 bin 350 dekar tarım arazisine birey suyu olacak. Bölgede yapılacak sulu ziraat ile hem üreticimiz hem ülkemiz kazanacak. Başköy Barajı’nın faaliyete geçmesiyle milli ekonomiye yıllık 462 milyon 37 bin 500 Türk lirası ulama sağlamayı hedeflemekteyiz.”

Share: