Başkent’te metanet duvarı çöken yapı ile ilişkin eskimemiş iddialarda bulunuldu

Başkent’te direnç duvarı çöken yapı ile ilgili kullanılmamış iddialarda bulunuldu

Müteahhit Yunus Eli Açık: “İki binanın arasına kaçak kanalizasyon yapılmış o de sızdırma yapmış”

Apartman sakinleri ayrımlı inşaatın müteahhidi farklı konuştu

ANKARA – Ankara’nın Mamak ilçesinde inşaat kazısı yapılan tıpkı arazinin bitişiğindeki dayanma duvarı çöken binanın sakinlerinden ve inşaatın müteahhidinden kullanılmamış iddialar ortaya artık.

Tedbir gayeli boşaltılan mecmu 34 dairelik 2 apartmanın sakinleri müzaheret ve açıklama beklerken inşaatın müteahhiti Yunus Semih, “İki binanın arasına kaçak şebeke mamul o bile sızdırma yapmış” iddiasında bulundu.

Ankara’nın Mamak ilçesi Fahri Korutürk Mahallesi 881 Sokak’ta zaman saatlerinde yapım üzere ana kazma çalışmaları yapılan alanın bitişiğindeki binaların saat 19.30 sıralarında sallanması üzerine, apartman sakinleri panikle dışarı çıkmıştı. Binanın temel kısmında bozgun olduğunu gören vatandaşların ihbarı üzerine adrese polis, esenlik, itfaiye, AFAD ve belediye ekipleri irsal edildi. Görüngü durumunda inceleme yapan ekiplerce 2 apartman üstelik mevcut 34 ofis tedarik gayeli boşaltma edilmişti.

“Güya zelzele oluyormuş kabilinden hissediyorduk. Doğrusu ülkece psikolojimiz çok bakımsız”

Yaşanan hâller konusunda garajı çöken Aşılı Apartmanı sakini Akın Aygün, “Bizim binamızın önünde yapım yapılıyordu. Temelde taş olduğu üzere daim makinalarla taşları kırıyorlardı. Bu durumdan haddinden fazla erinçsiz oluyorduk. Güya hareket oluyormuş kadar hissediyorduk. Psikolojimiz zaten haddinden fazla bakımsız ülkece. Bizim binaya çokça yaklaşılmasın diye sürekli inşaattakileri ve kepçe operatörlerini uyarıyorduk. Akşam 19.30 üzere bir sarsıntı hissettik. Balkona çıkıp baktığımda binanın arabalık bölümünde çökmeler olduğunu gördüm. Henüz sonra aşağı inip baktığımda garajın altı olduğu kabilinden oyulmuş, boşluğa akıllıcasına bozulmuş. Yetkililerden edinebildiğimiz kadarıyla vukuf alıyoruz. Amma bize ne olacağına dayalı aynı bilgelik vermediler. Biz ailecek dışarıda kalmadık haddinden fazla şükür akrabalarımıza gittik. Bizim canımız önce Allah’a sonradan devletimize dirilik. Heybet bizi böyle bırakacak değil. onlardan benzeri müzaheret bekliyoruz. Yeryüzü azından bize tıpkısı açıklama yapılsın. Müteahhitlere izah yapılıyor, onları korumaya çalışıyorlar. Kendimizi garanti altına kabul etmek istiyoruz. Evlerimize ahzetmek istiyoruz. Haddinden Fazla tedirginiz. Ne olacağını bilmiyoruz. Alarga bakmakla yetiniyoruz. Evden çıkarken takkadak telefonumu ve cüzdanımı alıp çıktım. Rastgele şeyimiz evde kaldı. Ne yapılacağını biz de bilmiyoruz. Bizim binanın temelinde moloz gözüküyor. Bunu birlikte kullanılmamış öğrenmiş olduk” ifadelerini kullandı.

Bahsi güzeşte inşaatın müteahhiti Yunus cömert ise Aşılı Apartmanı’nda gâh ihmallerin söz konusu olduğunu ama canlı ayrımsız ekiple sorunu hızlıca çözeceklerini rapor ederek şu sözleri kaydetti:

“İstinat duvarının altını molozlarla doldurmuşlar. İki binanın arasına çaktırmadan kanalizasyon işlenmiş o birlikte sızdırma yapmış. Oradan ufak benzeri göçü oluştu. Bu iki binada da seçme hasar yok. AFAD, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi’nden ekipler geri buraya geldiler. Derhal olaya irfan ettiler. Şu dakika o iki binada temas riziko görünmüyor. Bizde 25 nefis bir ekiple hızlı tıpkı şekilde hep önlemleri alıyoruz. Koordineli tıpkısı şekilde çalışıp yer sağlamını yapmaya çalışıyoruz. Binalara çokça çok yaklaştığımız iddiası biber dolması. İki yapı arasında 6 metrekarelik bir mabeyin var. Aşılı Apartmanı’nın elhak perde betonu öncesinden boşalmıştı. Orası boştu çünkü pabuç atılmamış. Dolgu arazi konusunda yol geçmişler o yüzden orada ayrımsız akarsu akıntısı var. Bu yüzden arazi vıcık vıcık. Görüngü olduğu andan itibaren mecmu önlemleri aldık. Kepçelerle ahretlik ve sertleştirme yapıp yer acul şekilde önlemleri alıp sağlamlaştıracağız.”

Share: