Basın mensuplarına kıran bilinci eğitimi verildi

Burdur’daki matbuat mensuplarına İl Riziko Afet Planı (İRAP) kapsamında terbiye verildi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ) gerçekleştirilen eğitimde kıyamet sırası ve sonrasında yapılması gerekenler ile malumat ita psikolojisinin pekiştirilmesi anlatıldı.

Psikolojik Danışman ve Rehberlik Temel Vukuf Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Heyecan Tagay, yaptığı açıklamada, afet durumunda basın mensuplarının neler yapabilecekleri, nerelere özen edecekleri üstüne vukuf paylaşımında bulunduklarını söyledi.

Afetlerin fiziki etkilerinin yanı sıra ruhsal anlamda de yıkmacı etkileri olduğuna değinen Tagay, “Afat süreci müdür ve süreci takip fail herkes amacıyla aksi tıpkısı durum. Bu suratsız durumla şüphesiz başa çıkabiliriz, onu konuştuk, bilgilendirmede bulunduk.” ifadesini kullandı.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Şimşekli Fener birlikte kıran hayatiyetli duygusal ve grupların yaşadıkları psikolojik durumu anlattıklarını belirterek böyle dönemlerde bilgi kabul etme ihtiyacı artığından hassas habercilik alanındaki basın mensuplarının sorumluluklarını konuştuklarını anlattı.

Dr. Öğretim Üyesi Kasıt Kuş, de basın mensuplarının dahi aynı kıyamet sırasında afetzede olacaklarına bel ederek eğitimle afetlere yakalanmadan ilk bire bir afet yerinde akıllıca davranışların pekiştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Basın mensuplarının şube ve evlerindeki strüktürel sıfır tehlikeleri azaltmaları gerektiğine değinen Kuş, “2026’ya kadar bitmeme edecek olan İRAP sürecinde farklı ortamlarda ve değişik uygulamalı eğitimlerle basın mensuplarıyla buluşacağız.” dedi.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncer bile eğitimi faydalı bulduğunu tabir ederek, afetlerde görüngü hesabına ilk ulaşan çığır gruplarının süresince olduklarını, bundan muhit facia bilincinin oluşmasının heybetli olduğunu kaydetti.

Share: