Başepiskopos Ateşyan’ın ablası amacıyla Diyarbakır’daki tarihi kilisede cenaze merasimi yapıldı

Başepiskopos Aram Ateşyan’ın ablası Hazır Bakır, Diyarbakır’daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde tahminî 60 yıl aranın ardından gerçekleştirilen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

Silvan ilçesinde 92 yaşında hayatını kaybeden Şık Bakır üzere 2015’teki yıldırı saldırılarında engel gören, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca sağlanan kaynakla Vakıflar Genel Müdürlüğünün kontrolünde restore edilerek 7 Mayıs’ta açılışı yapılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde cenaze merasimi yapıldı.

Töreni Başepiskopos Ateşyan yönetti.

Ateşyan, törenin peşi sıra gazetecilere, ablasının yüzü sıcak biri olduğunu söyledi.

Bu nedenle burada cenaze töreni olmak istendiğini ifade fail Ateşyan, şunları kaydetti:

“Cenazeye katılanlara şükranlarımı sunuyorum. 50-60 seneden sonra ilk defa buradan bir cenaze kaldırıyoruz. Kilisede 2011’birlikte aynı dernek yapmıştık. Maalesef çatışmalardan yağlık kilisemiz engel görmüştü. Bakanlıkça onarıldı. Bu toprakların çocuklarıyız. Ermeni, Küçük Asya, Süryani ve Yahudi herkesle bir aileyiz. Kağşamak, koçuşmak ve birbirimize ürkmek tatmak varken bozukluk ayrılalım kim? Umuyorum ki bu ülkede dostça hepimiz yaşarız. Bugün birlikte kardeşliği bu ansambl gösterdi elhak. Müslümanlar, ayrıksı teminat mensup olanlar zaman hepsi buradaydılar. Bize cebin tabiiyet ve saygılarını gösterdiler. Kilise onarıldı, ibadete açıldı. Buradaki Ermeni vatandaşlarımızın cenazesi, düğünü ve vaftizi üstelik burada olacak. Olur tıpkı kazançtı. Devletimiz sayesinde elde edildi. Çıktı kilisenin yaşaması geçişsiz.”

Elan bilahare Bakır’ın cenazesi kiliseden çan sesi eşliğinde çıkarılarak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi cenaze aktarım aracıyla Süryani Bayrı (Ortodoks) Mezarlığı’na getirildi.

Bakır’ın cenazesi burada toprağa verildi.

Share: