Başbuğ Ertürk: “Sunma kaliteli incirin yetiştiği Kuyucak’ta mevsim başladı”

Kuyucak Belediye Başkanı Güçlü Ertürk, Gencelli ve Gencellidere Mahallesi’nde incir üreticilerini ülfet etti. Komutan Ertürk, “Sunu nitelikli incirin yetiştiği Kuyucak’ta mevsim başladı. Adamakıllı olsun” dedi.

İncir işletmelerini müzakere eden Kuyucak Belediye Reisi Dayanabilen Ertürk, “Kuyucak’ta yediden yetmişe ballıdarı hasadı yapılıyor. Solgun lop inciri dünyada ender yetişen bir türdür. Yemeden Içmeden bu bölgeye has tıpkısı incirimiz. Yani Kur’an üstelik ismi güzeşte ender meyvelerden birisi incir. Tıpkısı incirin içerisinde 200’e yakın incir çekirdeği var. İnciri tüketen vatandaşımızın bilmesi gereken incirin çekirdeğinin dişin arasında çıtır çıtır kırılması gerekiyor. Atom Çekirdeği kırıldığında ballıdarı çekirdeğinin yağını üzeri algı. Şayet o atom çekirdeği kırılmadan yenirse, kayırıcı midesinde değme şeyi eritiyor ama incir çekirdeğini eritemiyor. Zımnında incir çekirdeğini dişimizin beyninde kıracağız. Hissederiz elhak. İçerisinde omega 3 yağ asidi ve E vitamini bol miktarda bulunmakta. Bir Nice hastalığa faydası var. Allah hakeza bire bir ürünü bize bahşetmiş. Hasat yavuz uğurlu olsun. Üreten vatandaşlarımıza mübarek kazançlar diliyorum. Tüketen vatandaşlarımıza birlikte şifa olsun” dedi.

İncir’in başkentinin Kuyucak olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Ertürk, “İlçe merkezimizde incirin erkeği oluyor. İlek deniliyor. İlçe merkezimizin dışındaki mahallelerimizde de sarı lop ballıdarı yetiştiriliyor. Üreticilerimiz iş çekiyor. İncirin çalışmaları kışın başlıyor. Şita sulaması, budaması ve çifti yapılıyor. Hasat mevsiminde birlikte üreticilerimiz bu emeklerinin karşılığını alabildiği ant mutlu kalıyor. Yetiştirici mutlu olunca bitiren de kıvançlı oluyor” diye konuştu.

İncir işletmecisi Mehmet Cebbar, incir rekoltesinin efdal olduğunu ve kalitenin sunturlu olduğunu belirterek herkesin mutlu olduğunu söyledi. Gencelli Muhtar Mehmet Futbolcu üstelik, incirden bu zaman iyice mahsul aldıklarını vurguladı. – AYDIN

Share: