Başbuğ Büyükkılıç ile Vali Çiçek’ten Bünyan’a ‘yeni yatırım’ müjdeleri

Kayseri Büyükşehir Şehremini Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile alay malay tarihi yapıları ve gilaburusu ile ünlü Bünyan ilçesini musahabe etti. Başbuğ Büyükkılıç, Anadolu Selçuki dönemi mimarisinin en anıtsal örneklerinden biri olan Melik Hanı’nı turizme kazandıracakları müjdesini verdi. Büyükkılıç, ilçedeki bire bir binayı dahi restore yazar Kadın Kooperatiflerinin kullanımına amade hale getireceklerini söyledi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile Kayseri Büyükşehir Şehremini Dr. Memduh Büyükkılıç, Bünyan ilçesinde bir dizi film görüşme gerçekleştirdi.

BÜNYAN’DA ESNAF ZİYARETİ

İlk yerine Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun ile birlikte esnafları musahabe eden Komutan Büyükkılıç, onların varsa arzu ve taleplerini dinledi. Esnaflara işlerinde helalinden verimli algı dileyen Başbuğ Büyükkılıç, vatandaşlarla da kardeşçe ederken, kaymakamlık sakinleri birlikte Başbuğ Büyükkılıç’a ilçeye kazandırdığı hizmetler ile bandaj ve alakasından yağlık teşekkürlerini ilettiler.

MESİRE ALANINDA VATANDAŞIN SOFRASINA MISAFIR OLDULAR

Komutan Büyükkılıç elan bilahare ilçeye teşrif eden Vali Gökmen Çiçek ile birlikte Bünyan’de önemli doğası ile insana geçim veren Pınarbaşı Mesire Alanı’nı gezerek, burada aileleriyle birlikte keyifli espas eylemek üzere mevrut vatandaşların sofralarına misafir oldu. Aynı teyzenin ikram ettiği Kayseri Yağlaması’nı yiyen Çiçek ile Büyükkılıç, çocuklara da Kayserispor forması ve oyuncak ihsan ederken, bölgede karakol görevini namına getiren Açıkgöz Yürek Timi personellerine kolaylıklar dilediler.

Daha sonra Komutan Büyükkılıç ile Vali Çiçek, Bünyan Kaymakamı Turgut Gülen’i konuşma ederek, Ilçebay Gülen’in verdiği brifingi dinlerken, antrparantez Bünyan Belediyesi’ni ziyaret fail Büyükkılıç ile Çiçek, Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun’dan şehremaneti çalışmaları karşı bilgiler aldı.

BÜYÜKKILIÇ’TAN “KADIN KOOPERATİFİ” MÜJDESİ

Bünyan’üstelik kadınlar için pir tıpkısı projeyi daha hayata geçireceklerini rapor fail Büyükkılıç, Vali Gökmen Çiçek ile yapılan incelemeler sonrasında elan öncesinde okul ve keşşaflık dinlenme kampı merkezi olan binayı Büyükşehir Belediyesi yerine restore edip Avrat Kooperatiflerinin kullanımına hazır kuzuluk getirecekleri müjdesini verdi.

ESNAFLARA VE HASTANEYE ZİYARETLER

Elektrik şirketine uğrayarak çalışmaları inceleyici Vali Çiçek ile Başkan Büyükkılıç, daha sonraları Bünyan Ululuk Hastanesi’ne geçerek, fedakarca fariza işleyen esenlik çalışanlarına kolaylıklar dilerken, vatandaşlarla arkadaşça edip, hastalara ivedili şifalar diledi.

Ardından Büyükkılıç ile Çiçek, Bünyan Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Bünyan Şoförler ve Otomobilciler Odası’nı konuşma ederek esnaf odalarının taleplerini dinlerken, Ilbay Çiçek, “Tanrı şoförlerimizi ve yolcularımızı trafik kazalarından korusun” dedi.

BÜYÜKKILIÇ İLE VALİ ÇİÇEK’İN SERENCAM DURAĞI ŞEHRIYÂR HANI OLDU, BÜYÜKKILIÇ BİR MÜJDE DAHA VERDİ

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın Bünyan görüşme ve gezisinin sunu cesim ve sonuç durakları ise Selçuki dönemine ilişkin oylumlu eserlerden biri olan Padişah Hanı oldu.

Komutan Büyükkılıç ile Vali Çiçek, Rum Selçuki dönemi mimarisinin en anıtsal örneklerinden biri olan ve Melik I. Alaeddin Keykubad marifetiyle harir yolu üstünde 1232-1236 yıllarında inşa ettirilen Sultan Hanı’nı gezdiler.

Burada incelemelerde kâin Başbuğ Büyükkılıç, tarihi değerin bilinirliğini icat etmek, vatandaşlar amacıyla yol uğrağı noktalarından biri haline ifade etmek ve farklı işlevler vermek hesabına KAYTUR vasıtasıyla Melik Hanı’nda tarihi dokuya uygun tıpkısı şekilde halka bakım verileceği müjdesini verdi.

Kadınlar marifetiyle hazırlanan ve üstünde gilaburu olan, ‘Bünyan Sultanhanı’ kayıtlı pastayı Başbuğ Büyükkılıç ile kesen Çiçek, “Bu çörek, Büyükşehir Şehremaneti Başkanının buraya işletmesinin kararı verildiği ve başlatılacağı ile ilgilidir. Filinta olsun” dedi.

Burada açıklamalarda bulunan Vali Çiçek, “Bizler Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi adına seferber halde birlikte yanında çalışmaya bitmeme ediyoruz. Tığ Büyükşehir Uray Başkanımız ile alay malay bu şehrin turizm, kültürel değerlerini ayağa almak için alay verdik” dedi.

VALİ ÇİÇEK: “BAŞKANIMIZ BURADA MÜJDEYİ VERDİ, ŞİMDİDEN ÇOKÇA HEYECANLANDIM”

Çiçek, Bünyan gezisinde çokça etkilendiklerini ve duygulandıklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Sağ olsun Bünyan Belediye Başkanımız ve Bünyan Kaymakamımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız ile bizi çok etkileneceğimizi, pespaye Türk tarihine balaban bakım olacağını, faaliyete geçirilmesini, işletmeye açılmasını, parçalanmamış Kayserililerin tanımasını istedikleri tıpkı yeri ifşa etmek üzere nida ettiler. Davet ve talepleri konusunda Bünyan’a geldik. Aşağı hem Büyükşehir Uray Başkanım hem ego haddinden fazla etkilendik, haddinden fazla duygulandık. Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız burada aynı muştu henüz açıkladı, çokça bahtiyar oldum. Başkanımız ‘Artık KAYTUR, Bünyan’de ve Sultanhanı’nda’ dedi. Bu demektir ki çokça kısa süre sonra Kayserililerin hizmetinde âdeta muhteşem 1200 yılında işlenmiş tıpkı eğlek, halkımızın hizmetinde olacak, halkımızın ziyaretine açılacak. İşletmeler olacak, hediyelik eşyalar, tarihi bilgilendirmeler olacak. Şimdiden çok heyecanlandığımızı belirtmek istiyorum.”

VALİ ÇİÇEK’TEN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A TEŞEKKÜR

Komutan Büyükkılıç’a teşekkürlerini ileten Ilbay Çiçek, “Huzurlarınızda Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkürname ediyorum. Birçok çalışması, hizmeti olmuştur amma bu benim için çokça hususi. Zira Türk tarihine, ecdada gocunmak yorumlamak bu milletin birinci görevi ve burada iri tıpkı devir yatıyor, yüce bir işaret burada düz alıyor” diye niteleyerek konuştu.

Komutan Büyükkılıç de yaptığı konuşmada, “Sayın Valimize düzenli çalışmalarından kontekst özellikle teşekkür ediyorum. Birliğin, beraberliğin bereketini hep bu arada yaşıyoruz. Kayseri’mizde Odalık Hanı üzere değerimizi, Kayserili hemşehrilerimizin ve buraya gelecek dostlarımızın hizmetine sunmak, KAYTUR aracılığıyla bildirme domuzuna hizmetleri yöneltmek kanalıyla, tarihe istinkâf etmek anlayışı içerisinde burayı sahiplenmeyi çıkarmak bizim üzere olmazsa olmazdır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Esaslı hayır olsun” şeklinde konuştu.

Vali Çiçek ile Başbuğ Büyükkılıç, Selçuklu mirası Odalık Hanı’ndan Beşiktaş deplasmanına çıkma olan Yukatel Kayserispor’a, miniklerle alay malay ‘Sarı kırmızı, bildirme nazik Kayserispor’ sloganı ile bindi gönderdi.

Komutan Büyükkılıç ve Ilbay Çiçek’e Bünyan seyahat ve ziyaretlerinde Bünyan Kaymakamı Turgut Gülen, Bünyan Şehremini Özkan Altun, Kayseri İl Firez ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy birlikte haremlik etti. – KAYSERİ

Share: