Barut: “Gündöndü Fiyatının 15 TL’den Aşağıya Üreticinin Eline Geçmemesi Müstelzim Tıpkı Fiyatla Açıklanması Gerekiyor”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Çukobirlik’in 10 teklik 30 kuruş ve Ekincilik Emniyet Kooperatifi’nin 10 lira 45 kuruş namına açıkladığı ayçiçeği hava fiyatının ekinci lehine iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. Barut, “Güzeşte yıldan bugüne kadar ayçiçeğinde, tarımda kullanılan girdiler ilaçtan tohuma, gübreden mazota 5-6 ikmal artmıştır. Sabık yıl müstahsil traktörünün deposunu 600-700 TL’ye doldururken şu anda 3 bin 500 TL’ye doldurmaktadır. Bu yılki ayçiçeğinin maliyeti ise 12,5 TL’dir. Bu nedenle gündöndü fiyatının 15 TL’den aşağıya üreticinin eline geçmemesi müstelzim benzeri fiyatla açıklanması gerekiyor” dedi.

CHP Adana Saylav ve TBMM Ekincilik, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut gündöndü şufa fiyatlarının çiftçide manzara kırıklığı yaşattığını söyledi. Konuya ait açıklama eden Barut şöyle konuştu:

“AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİLERİ AÇIKLANAN CIVAR ALIM FİYATLARIYLA TÜM BİR TAYF KIRIKLIĞI YAŞIYOR”

“Ürünlerini bin tıpkı emekle yetiştiren günâşık üreticileri bu yılki açıklanan şufa fiyatlarıyla ilgilendiren tüm bire bir fon kırıklığı yaşıyorlar. Şu anda hangi yapacaklarını bilemiyor ve yağız yağız düşünüyorlar. Gündöndü ürünüyle ilişkin Çukobirlik ayrımsız kilogramının fiyatını 10 teklik 30 kuruş adına açıkladı. Ekincilik Itimat Kooperatifi da bu yılki günebakan ürününün ayrımsız kilogramının fiyatını 10 lira 45 kuruş kendisine açıklayarak üç kamer sonraları de kilo başına 30 kuruş prim vereceğini duyurdu. Bu fiyatlar maliyetin haddinden fazla çokça altındadır. Bu fiyatlarla ayçiçeği üreticileri önümüzdeki yıllarda günâşık üretimi yapamaz duruma gelmiştir.

“AYÇİÇEĞİNİN DOLAY ALIM FİYATINI 15 TL YERINE AÇIKLAYIN”

Güzeşte yıldan bugüne büyüklüğünde ayçiçeğinde, tarımda makbul girdiler ilaçtan tohuma, gübreden mazota 5-6 kat artmıştır. Güzeşte yıl müstahsil traktörünün deposunu 600-700 TL’ye doldururken şu anda 3 bin 500 TL’ye doldurmaktadır. Bu yılki ayçiçeğinin maliyeti ise 12,5 TL’dir. Bu nedenle gün çiçeği fiyatının 15 TL’den aşağıya üreticinin eline geçmemesi müstelzim ayrımsız fiyatla açıklanması gerekiyor. Benzeri zamanda yağ açığını da önleyecek ayçiçeğimizin önümüzdeki yıllarda devam ettirilebilmesi için buradan iktidara çağrı yapıyorum. Elkızı bu fiyatları revize edin ve ayçiçeğinin şufa fiyatını 15 TL yerine açıklayın. ya bile arada oluşan kilogramdaki 5 TL farkı prim kendisine ve peşin kendisine üreticiye ödeyin. Üreticiye verin kim, üretici tıpkısı henüz ayçiçeği ekebilsin. Müstahsil ektiğinde, yetiştirici desteklendiğinde de tüketiciyi birlikte desteklemiş olursunuz.”Share: