Balon balığı avcılarına bindirim! Pöçük başına ödenen ücret 5 liradan 12,5 liraya yükseldi

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Kızıldeniz’den gelerek Akdeniz’deki balıkçıların ağlarına ve balıklara beis veren balon balığının popülasyonunu kontrol altına almak için pöçük teşvikini sürdürüyor. Resmi Gazete’bile yayımlanan karara bakarak, daha önceki 5 liralık olan kuyruk teşviki, bu sene 12,5 TL’ye çıkarıldı. Değişmeyen, balıkçılar marifetiyle sevinçle karşılandı.

EN ZARARLI TÜRÜNE KUYRUK BAŞINA 12,5 LİRA

Balon balığının yer çokça tanıdık ve en dokuncalı türü olan ‘lagocephalus sceleratus’un kuyruğu ya üstelik bütününü getirene, 200 bin adede kadar olana sayı başına 12,5 liralık ödenecek. Özge balon balığı türlerini avlayanlara bile 1 milyon adede büyüklüğünde kopya başına 2,5 liralık sübvansiyon ödemesi yapılacak.

BALIKÇILAR YENİ RAKAMDAN KIVANÇLI

Antalya Bölgesi Akarsu Ürünleri Kooperatifi Temas Başkanı Utku Semerci, balon balığı avcılığında teşvikin henüz birlikte artacağını söyledi. Balıkçıların bakir rakamı içten karşıladığını anlatan Semerci, “Konsept balıkçıları amacıyla da bire bir destek verilse mebzul olur. 5 lirayken da balaban deste görmüştü. İnşallah bundan sonra avlanacak” diye konuştu.

“IRADE PATLAMASI OLMASINI BEKLİYORUZ”

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Idarehane Müdürü Gürsel Ateşin bile 7 maaş sürede yemeden içmeden Antalya’bile 9 bin palavra balığının yakalanıp, tasdik edildiğini aktardı. Popülasyonun kontrol altına alınması noktasında yeni teşvikin avcılığı hızlandıracağını anlatan Coşkun, “Alçak aynı rica bekliyoruz. Miktar bunaltıcı oranda arttı. Ekosistemimize müfit olacağını ve temenni patlaması olmasını bekliyoruz” dedi.Share: