Balıkesir’de kar payı vaadiyle dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla yakalanan 4 zanlı tutuklandı

Balıkesir merkezli firmanın sözde Japonya’da kiralanan bisiklet, motor ve otomobillerden kar payı vaadiyle ayyarlık yaptığı iddiasına yönelik soruşturmada gözaltına alınan 27 şüpheliden 4’ü tutuklandı.

İl Inanma Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, genel ağ ortamında sisteme örgen yerine mal yatıran ancak kar paylarını alamayan kâh mağdurların şikayeti üzerine başlatılan soruşturmayı sürdürüyor.

Bu kapsamda firmanın yöneticisi olduğu gelecek sürülen G.T’yi gözaltına düzlük polis ekipleri, emniyete başvuran 50 civarındaki kişinin da şikayetlerini değerlendirdi.

Ekiplerin, Balıkesir merkezli 10 ilde düzenlediği operasyonda 27 zanlı gözaltına alındı.

Şüphelilerden 11’i emniyetteki ifadelerinin ardından başıboş bırakıldı.

İşlemlerinin peşi sıra adliyeye gönderme edilen 16 zanlıdan 4’ü çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı, diğerleri adli kontrol neredeyse salıverildi.

Öte yandan sisteme bir nice çığır grubundan 30 bin kişinin üye olduğu ve 20 milyon liranın dolandırıldığı değerlendiriliyor.

Sistemin işleyişi

İddiaya göre, genel ağ sitesi üzerinden sisteme pusat olanlardan derrace üzere 158, elektrikli araçlardan skuter üzere 293, derrace amacıyla 476, motor için 1130 ve araba için 3 bin 780 dolar ödemeleri karşılığı tıpkı yıllık kar payı vadedildi.

Söz konusu araçlardan bisiklete mülk yatıranlara 8, elektrikli araçlardan skutere 15, bisiklete 23, motosiklete 57 ve arabaya 204 dolar günce kar payı tıpkısı süre ödendi.

Kar paylarını saklı yazı dünyalık çalım satımı yapan siteler üzerinden ayrımsız süre üyelere göndererek güvenlerini kazanan firma, sisteme bakir şahıslar kazandıran temas uzuv üzere 20 dolar kabilinden tıpkı ödeme gerçekleştirerek ağını genişletti.

Farklı illerde birlikte sorumlular belirlenerek sistemin işleyişi ve kullanılmamış üyelerin bulunması sağlandı.

İş yerinin camları kırılmıştı

Araç kiralama yöntemiyle kurulan hep üzerinden kişilerden toplanan paralara karşın kar payı ödemesi gerçekleştirilmediği ve sisteme ulaşılamadığı iddiasıyla mağdurlar vasıtasıyla polise başvuru yapılmıştı.

Bunun üstüne harekete geçen ekipler, düzenledikleri operasyonla G.T’yi gözaltına almıştı.

Başka illerden dahi çokça sayıda kişinin dahil olduğu sistemin kapanması konusunda zarar eden ve öfkelenen benzeri unsur ise bahis konusu şirkete ilişkin hisse senedi namına her an taşla camlarını kırmış, polis güçleri ekipleri, güvenlik şeridiyle yakınlarda düzenlilik önlemi almıştı.Share: