Balıkçılar yanan geminin mürettebatını istirdat anlarını anlattı

Balıkçılar yanan geminin mürettebatını kurtarma anlarını anlattı

SİNOP – Sinop’ta yanan ark yük gemisi mürettebatını kurtaran balıkçılar, o anları anlattı.

Sinop’ta 20 Ara Salı akşamı 20.30 saatlerinde meydana gelen gemi yangınında 16 mürettebat esen olarak kurtarıldı. Kayıp olan benzeri kişinin arama çalışmaları devam ediyor. Sefine yangını sonrası arama ve istirdat çalışmalarına destekte bulunan balıkçı gemisi kaptanı Mahmut Ertuğral o anları anlattı.

“Esrar boğuyordu bizi”

Fenomen anını anlatan sefine kaptanı Mahmut Ertuğral, “Ben yangına da engelleme etmeyi planladım. Ancak bizim geminin kayırıcı tarafında ağlarımız var. Benim onu biricik bir alevde söndürmem olabilir değil. Meşgul zehir denize dökmem geçişsiz ki onları kurtarayım. O birlikte maddi namına amiyane benzeri külfet. Onu birlikte yapamazdık. Aldığımız sonuç personel ‘gemide kimesne yok’ deyince biz dahi dedik yeryüzü azından onları aldık. Aynı birlikte orostopolluk de olunca havari botu üstelik indirdik. Normalde geminin eğleşme pozisyonunda ego ona yanaşamazdım. 3 tane esas araba 2 devam da tıpkısı başta benzeri da kayırıcı bölümde ekstra makineler var. Onları istediğimiz pozisyonda tutabiliyoruz. O balaban ayrımsız avantaj oldu. Aynı dahi âdeta botu indirince biz dumana maruz kalmayalım diye gemiyi çevirdik. Yoksa tütün boğuyordu bizi. Bizim dahi müdahale edememe şansımız vardı. Ama önce gemiyi çevirdik kim tütün zıt tarafa gitsin diyerek. Tığ oraya gittiğimizde mürettebat amiyane dumana maruz kalmıştı” dedi.

Ilbay teşekkürname etti

Sinop İskelesinde sefine kaptanı Mahmut Ertuğral ve sefine mürettebatını konuşma fail Ilbay Karaömeroğlu ise “20 Antrakt gecesi Sinop açıklarında yaşadığımız sefine yangını hadisesinde güvertedeki mürettebatını kurtaran kaptanımıza aynı teşekkürname ziyareti yaptık. ‘Kazım Kobya’ isimli gemimiz o akşam güverteden tahliye operasyonunu gerçekleştirdi. Mahmut reise ve bilcümle tayfa arkadaşlarına teşekkürname için zaman buradayız. Ego özellikle Mahmut zeybek kalkmak için onun şahsında bugün sefine personeline teşekkürlerimi sunuyorum. Allah bire bir henüz böyle kaymakamlık ve kazalar vermesin inşallah. Şuan 6 sevimli taburcu oldu. Dümbelek kalan 10 sevimli da mülk dışındaki acılı merkezi olan hastanelere gönderdik. Orada tedavileri bitmeme ediyor. Zayi kaptanı kontrol istirdat çalışmalarımız süratle devam ediyor. Cereyan Samsun tarafında olduğu üzere yoğunlukla orada arıyoruz. Oraya akla yatkın sürüklendiğini değerlendiriyoruz. Esasen o şeb bugün balıkta olduğu amacıyla aramızda olmayan SÜRSAN-21 gemimiz da denizden 13 kişiyi toplamıştı. Ben onlara birlikte teşekkürname ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Share: