Balıkçılar eskimemiş av sezonuna teknelerine bakım yaparak hazırlanıyor

Giresun’da zaman sonunda hizmet yapılması amacıyla limana çekilen tekneler, bakir sezon için hazırlanıyor. Tekne sahipleri, 1 Eylül’üstelik avlanma yasağının kalkmasıyla teknelerin denizle buluşmasını bekliyor.

Giresun’un Piraziz ilçesindeki balıkçı barınağında sezona aynı aydan beş altı berenarı kalması nedeniyle balıkçılar son hazırlıklarını sürdürüyor.

Geçen sezon Karadeniz’in hırçın sularında kiminin boyası silinen, kiminin üstünde çatlağı oluşan tekneler doğrudan geçirilirken, tekne sahipleri mevsim böylelikle karaya çıkardıkları teknelerini yeni sezona tavlandırmak amacıyla çabalıyor. Teknelerin boyası yenilenirken uymazlık gören yerler ise onarılıyor.

Bakımda boyayanın önemi büyük

Pandemi ve hava şartları nedeniyle bu sene teknelerin hizmet ve onarımına geç başladıklarını tamlayan tekne sahipleri bakımları mekanik ve ahşap adına iki aşamada sürdürdüklerini belirtti.

Teknede hizmet işleyen balıkçı Ahmet Karakurt, “Evvel teknemizin yıllık bakımı var ve bu almanak bakımda beribenzer balıkçılar namına teknelerimizi en geç Orak Ayı ayının başında denizden karaya almamız gerekiyor. Ağustos ayının a 10’una, 15’ine büyüklüğünde bakımlarımızı tamamlayıp sezona amade hale getirmemiz gerekiyor. Teknede genelde kit, boya bakımlarını yapıyoruz. Elan sonradan mekanik kısımlarının bakımları yapılıyor. Balıkçılar yerine birbirimize koruyucu olarak bakımlarımızı yapıyoruz. Alelhusus teknede boyaya özen girmek gerekir. Dışardaki ahşap boyalarla denizdeki teknelere yapılacak ahşap boya tıpkı değildir. Henüz aşkın yardımcı ve tuzlu suya dayanabilen olan boyalar kullanılmalıdır. Boyası mebzul olmayan ve yapılmayan mıntıka denizde ömrü beş altı tamam” dedi.

Teknelere dayanışmayla bakım yapılıyor

20 yıldır denizle çöz içe olduğunu tamlayan Köksal Vazıh ise,”Şu aylar, teknelerin bakım zamanı. Bakımları yapıp teknelerimizi suya indirmeyi bekliyoruz. Şuanda teknemizin araba bakımlarını tamamladım. Kit ve boya işlemlerini üstelik yapmaya başladık. Beş Altı güne de tamamlamış oluruz. Hep öz teknesinin bakımını yapabiliyor ama tabiki balıkçılar beyninde bire bir dayanışma, teavün de oluyor” diyerek konuştu.

Yeni sezonda arz sakametli balığın fiyatı üstelik cep yakacak

Bu sezon balıkçıların ümitli tıpkı şekilde sezona hazırlandıklarını belirten Piraziz Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan ise,”Balıkçılarımız şuanda akıbet hizmet aşamalarındalar. Sezona bir aydan az azıcık kalırken denizdeki palamut emareleri dahi balıkçılarımızı umutlandırıyor. Akıbet yılların yeryüzü gani av sezonu olacağını sivri, lüfer ve çinekopun mübarek olacağını söyleyebiliriz. Bu durum tüketici açısından dahi bol olacaktır. Fakat hangi yazık kim balığın bol olması berduş olacağı anlamına gelmeyecektir. Çünkü yakıt gideri başta girmek için maliyetler arttığı amacıyla balık fiyatları birlikte geçen yıllara bakarak fiyatlı olacaktır. Yeryüzü düşük balığın fiyatını tezgahta kilosunu 50 TL olarak görebiliriz” şeklinde konuştu. – GİRESUNShare: