Bala ülfet merkezleri 13 toprak ve 12 ilçede daha hizmete giriyor

Adalet Bakanlığınca, 13 il ve 12 ilçede henüz otorite altındaki çocukların teslimi ile çocukla şahsi aksata kurulması işlemlerinin yapılacağı yavru görüşme merkezlerinin 1 Ağustos’ta hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki dalan sayısı 50’ye yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Ayrım Yapılması Karşı Yasa ile “çocuk teslimi ve çocukla ferdî ahzüita kurulması”na ilişik bakir düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle Hak Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle evvel olarak 11 ilde bala görüşme merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara birlikte hastalık olan “icra aracılığıyla bala teslimi”ne son veren yıpranmamış aplikasyon, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Bala mülakat merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih icraat kapsamında, 7 ülke ve 7 ilçede elan merkezlerin faaliyete alınması kararlaştırıldı. Bu çerçevede ise 13 Haziran bakımından Bolu, Burdur, Edirne, Karabük, Samsun, Tunceli, Yozgat, Alanya, Bafra, Boğazlıyan, İskenderun, Karşıyaka, Menemen ve Ödemiş’te çocuk müzakere merkezleri hizmet vermeye başladı.

Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatı üzerine, 13 il ve 12 ilçede elan çocuk mülakat merkezlerinin kurulmasına değişmeyen verildi. Buna göre, 1 Ağustos’tan itibaren Afyonkarahisar, Ardahan, Artvin, Batman, Diyarbakır, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Muş, Nevşehir, Sakarya, Trabzon, Akhisar, Akşehir, Dertli, Ermenek, İnegöl, Karadeniz Ereğli, Kızıltepe, Nizip, Salihli, Serik, Viranşehir ve Zile’üstelik birlikte çocuk ülfet merkezleri faaliyete geçirilecek.

Böylece, mutluluk genelindeki çocuk müzakere merkezi sayısı 50’ye yükselecek.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Kars’ta yaptığı açıklamada, bala tesliminin icra yoluyla yapılmasına son verildiğinin altını çizerek, bala konuşma merkezlerinin, 1 Ağustos’tan itibaren 13 mülk ve 12 ilçede daha hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.

Teslim işlemleri ücretsiz

Yavru teslim işlemi, daha evvel yürütme müdürlükleri vasıtasıyla makul bire bir masraf ve ücret yatırılarak yürütme memurları ve kolluk kuvvetleri vasıtasıyla yapılıyordu. Kullanılmamış düzenlemeyle çocuk musahabe merkezlerindeki işlemler, bundan sonra adli bindi ve mağdur hizmetleri müdürlükleri yoluyla yerine getirilirken, yavru teslimine ilişkin işlemlerde harç ve harcama ya de bambaşka her sevap alınmıyor. Masarif, Adalet Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve hareket düzeyleri gözetilerek hazırlanan musahabe merkezlerindeki işlemler, uzmanlar aracılığıyla cebren değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, elbet davranmaları gerektiği üzerine kösemenlik edilerek ve rızaya dayalı yapılıyor.

Söz konusu ülfet merkezlerinin ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Share: