Bakir bulduğu endemik bitkiye ölen eşinin ismi verildi

DENİZLİ’nin Çameli ilçesinde, 3 sene ilk bulduğu endemik nebat türüne soyadı atfedilerek ‘Rindera cetineri’ adı sunulan Orman Mühendisi Rasim Çetiner’in (62), bulduğu tıpkı başka endemik adalet ise 17 yıl önceki hayatını kaybeden eşi Alime Çetiner’in ismi verildi. Endemik cins, ‘Achillea alimeana’ ismini aldı.

Denizli Orman Kesim Müdürlüğü’nde orman mühendisi namına görev işleyen Rasim Çetiner, 3 sene önceki Çameli ilçesinde bulduğu endemik ayrımsız bitki türünü fotoğraflayıp, örnekler alarak Veli Üniversitesi Bilgi Fakültesi Dirim Bilimi Bölümü Bitki Bilimi Anabilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Hasan Sebep’a gönderdi. Sebep yoluyla yapılan araştırı ve incelemede bitki türünün dünyada hoppadak Çameli ilçesinde yetişen tıpkı kök olduğu belirlendi. Doç. Dr. Saika, Türkçe adı ‘Denizli Yünlügelini’ namına belirlenen bitkiyi hazırladığı bilimsel makaleyle acun literatürüne kazandırdı. Bitkinin ilmî ismi ise onu önce bulan gönül Rasim Çetiner’e atfen ‘Rindera cetineri’ yerine selen dünyasına kazandırıldı.

Orman Mühendisi Rasim Çetiner, 2 sene ilk önceki bulduğu nebat olan ve adı sunulan ‘Rindera cetineri’nin edimsel durumunu yoklamak amacıyla Pamukkale Üniversitesi Malumat Fakültesi Biyoloji Bölümü Nebatat Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Besili ile Çameli ilçesine gitti. Arazide bu bitkinin bölgedeki varlığını inceleyici Çetiner, bu posta üstelik kullanılmamış tıpkısı endemik nebat türünün daha keşfedilmesini sağladı. Bitkiden örnekler alındı. Prof. Dr. Besili yoluyla Pamukkale Üniversitesi Vukuf Fakültesi Biyoloji Bölümü’ndeki laboratuvarda yapılan inceleme ve araştırmada bölgeye başmaklık endemik aynı bitki türü olduğu belirlendi. Bölgede ‘Hanımperçemi’ olarak aşina nebat türüne gine ilk bulan kişi Çetiner’in 2005’te hayatını kaybeden eşi Alime Çetiner’e atfen ‘Achillea alimeana’ adı verildi. Bitki, bilimsel makaleyle dünya literatürüne kazandırıldı.Prof. Dr. Gürkan Yağlı, bundan sonra bitkiyi yüklenmek ve biyolojisini çakozlamak amacıyla icraat yürüteceklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Çameli ilçesi Akdağlarda Kargın Yaylası’nda 3 sene ilk kâin endemik nebat türünü araştırırken, Rasim Çetiner bu kez dahi farklı özellik gösteren ve yıpranmamış olabilecek benzeri bitki türü fark etti. Evvel sahada morfolojik gözlemler yaptık. Daha sonra bitkilerin günümüzde bakir tıpkısı soy olup olmadığını bildirme ongun kanıtı olan ve Konya Selçuk Üniversitemizdeki meslektaş bilgelik insanlarımızın gerçekleştirdiği moleküler DNA çalışmalarıyla da bitkinin eskimemiş aynı kök olduğunu belirledik. Ilmî makalesini hazırladık ve ülkemizin sunu prestijli dergisinde yayınlandı. Bitkimiz halk ortada ‘Civanperçemi’ kendisine biliniyor. Yeni bulunan bitki türüne birlikte ilmî sima kendisine Rasim Çetiner’in irtihal eden eşinin adı verildi. Bulunan bitki lokal endemik bire bir nebat. Endemik nebatat hoppadak galiba bölgelerde tüvana, yayılışı tutkun olan ve koruma altında olması gereken türlerdir. Bundan sonraki süreçte bitkiyi himaye, biyolojisi kavrama kadar çalışmalar yürütmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kendisinin ve irtihal eden eşinin isminin nebat türlerine verilmesinden kıran bahtiyar olduğunu belirten Rasim Çetiner ise “Denizli nebat çeşitliliği açısından varlıklı bir yerde. Şu dakika toplamda 2 bin 946 türü var. Bunlardan 498’i endemik kök ve 42’si yalnız Denizli’ye has. Daha evvel bulduğum nebat türünü araştırırken, bakir ayrımsız bitki türünü fark ettik. Yapılan tetkik sonucunda endemik olduğu belirleme edildi ve hayatını kaybeden eşimin adı verildi. 2005 yılında hayatını kaybeden eşimle 23 yıl evli kaldık. 3 çocuğumun annesidir. Eşimin isminin botanik ve fen dünyasında yaşaması üzere öneri edildiğinde haddinden fazla sevindim. Eşimin ve benim ismim sonsuza dek yaşayacak. Burada amacımız nebat türlerini beklemek ve dirim bilimsel çeşitliliği ortaya çıkarmaktır. Benim ve eşimin isminin verildiği 2 asıl var. bundan sonra bulduğumuz türlere bile yeni eşimin ve çocuklarımın ismini veririz anlaşılan. Ailemiz amacıyla kıvanç kaynağı oldu” diye konuştu.

Share: