Bakan Bilgin’den ‘asgari ücret’ mesajı: “Yıl böylelikle yeni aynı aranjman yapacağız”

Say ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilimci ‘asgari ücret’ zammı için sene sonunu işaret ederek, “Bakir bir düzenleme yapacağız. Emekçilerimizi hangi enflasyona ne birlikte sermayenin baskısına karşı ezdireceğiz” dedi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) marifetiyle Ankara’da benzeri otelde Türk-İş’in 70’inci yıl dönümü dolayısıyla program düzenlendi. Programa, Faaliyet ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Türk-İş yöneticileri katıldı. Programda konuşan Komutan Atalay, “Sendikalar benim ülkemde maalesef eksik asırdır meclisin, siyasetin, sermayenin elinde. İnanın bu mazi da öyleydi, ondan önceki dönüş bile öyleydi, bugün üstelik anca. 17 milyon müteharrik olarak bu ülkenin dörtte üçüyüz. 600 kıta nazır; aynı fırka tek alıyor tek o alıyor. 600 tane vekilin olduğu mecliste 3 pasaj çalışan olursa işçinin lehine kararları el beklersiniz” ifadesini kullandı. Sermayenin dinç olduğunu belirten Atalay, “Tıpkısı düzlük örgütlendiği antlaşma ya kapının önüne koyuyorlar, evet mahkemeye veriyorlar. Aklınıza mevrut bütün hileleri yapıyorlar. Mahkemeye gidiyorsun 7 yıl sürüyor. Hangi han ne hancı kalıyor 7 senede. Şeker Sendikası’nın Aksaray’birlikte 7 yıl kaldı. Tek molekül kalmadı arasında” dedi.

“Sendikaların toplumcu ya birlikte komünist olduğu iddiası vardı, oysaki sendikalar demokratik toplumların ürünüdür”

Nazır Bilgin ise yaptığı konuşmasının başında Türk-İş’in 1952 yılında kurulduğunun altını çizerek, “Bu rast mü acaba; Türkiye 1950 yılında Türkiye ilk defa çok partili demokratik hayatla karşılaştı. Türkiye 1946 yılında çok partili hayata geçti. Ama ilk kez demokratik mekanizmaların uygulandığı seçme 1950 seçimidir ve takiben Türkiye’üstelik Türk-İş kuruldu. Yani sendikalar el erki ile birlikte vardır. İşçi hareketi demokratlık zarfında gelişir. Sendikalar evvel kurulduğunda sendikalara alın patronların aksi açılım vardı. Vakit Kaybetmeden patronların mı; herkesin bire bir mızıka dolay yargıları vardı. Örneğin sendikaların toplumcu ya da komünist olduğu iddiası vardı. Böyle aynı kanıt ile alın karşıyaydı sendikacılar. Meğerse sendikalar demokratik toplumların ürünüdür” diye konuştu.

“Yıl böylelikle bakir bir düzenleme yapacağız”

Türkiye’nin emekçileriyle alay malay kalkındıkça mütezayit büyüme ve refahtan emekçilerinin behre aldıkça önünün açılacağını vurgulayan Bakan Bilgin, “Sene başında yaptığımız yüzdelik 50’nin üstünde yüzdelik 30 remiks yapmıştık, kümeli kendisine yüzdelik 90 üstünde olan bu zammın enflasyon karşısındaki dayanıksızlığını bile bile konuşuyoruz. Sene böylelikle da bunu dikkate alarak kullanılmamış bire bir düzenleme yapacağız. Emekçilerimizi hangi enflasyona ne üstelik sermayenin baskısına alın ezdireceğiz. Elbette ki Türkiye’nin büyümeye, kalkınmaya, yatırıma ihtiyacı var. Sermayeye ihtiyacı var. Burada anamal düşmanlığı yapmıyoruz ama sermayenin mücahede düşmanlığı yapmasının karşısında olacağız. Bu içtimai devletin görevidir” açıklamasında bulundu. – ANKARAShare: