Bakan Aristokrat: “Serencam iki senede vakit kaybetmeden facia kapsamında 58 bin 446 konut mensur edildi”

Tabii afetler sonrası meydana gelen hasarların hızlı hızlı onarıldığını kaydeden İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Akıbet iki senede elden kıyamet çerçevesinde 58 bin 446 ev mensur edildi. Bunun 40 bin 15’inin bitip konfirmasyon edilmesinin, özellikle afet sonrası ıslah üzerine mefret bire bir tahakkuk olduğunu, devletle budun arasındaki hamaset bağını açısından haddinden fazla önemli bir noktayı meni ettiği ifham etmek isterim” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Facia ve Ivedili Boyut Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) gerçekleştirilen, ‘AFAD Müstacel Boyut Yerleşmiş 2022 Yılı 1. Toplantısı’na katıldı. Burada açıklamalarda mevcut Bakan Aristokrat, Türkiye’nin afet riski efdal olan ülkeler ortada olduğunu belirterek, “Türkiye, facia riskleri bakımından 194 devlet ortada arz riskli 46. ülkedir. Tropik fırtınalar ve canlı volkanlar dışında acun genelinde görülen 31 garip tabii afetin neredeyse tamamına alın risk altındadır. Afetsellik anlamında dünyadan ve özlük gerçeklerimizden ayrımlı ayrımsız özdek yaşamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, AFAD Başkanlığının kurulmasıyla takip ağırlıklı aynı kıran yönetimi modeline geçti”

AFAD’ın kurulmasının ardından facia üzerine yüce adımlar attıklarını tabir fail Vekil Soylu, “Türkiye, AFAD Başkanlığının kurulmasıyla izlem ağırlıklı aynı facia yönetimi modeline geçti. AFAD’ın çatı hava olarak belirlenmesinden sonraları facia yönetimi; afet öncesi, kıran anı engelleme ve afet sonrası düzeltme namına üç aşamada ele düzlük aynı modele intikal yaptık. Kıran hatırat müdahalede, ‘Türkiye Facia Müdahale Planı’nı (TAMP) oluşturduk. Bunu akıbet yıllardaki tecrübemizle güncelleyerek kocaman tıpkısı kazanım elde ettik” şeklinde konuştu.

“Planladığımız 54 bin 302 tatbikatın az daha 54 binini tamamladık”

Icra Vekili Aristokrat, 2022 yılında hedefledikleri manevra sayısına az daha ulaştıklarını aktararak, “Kıran Manevra Yılı’nın 7 maaş bölümünü üstelik, planladığımız 54 bin 302 tatbikatın neredeyse 54 binin tamamlayarak, tatbikat sayımızı da rötuşlu yazar 60 bin tatbikata çıkararak ihtimal üstelik cumhuriyet tarihimizde ilk defa hem ilk defa deneyimlediğimiz tatbikatları gerçekleştirdik, hem kurumların birbirleri ile olan entegrasyonunu sağladık, hem bize haddinden fazla şanlı ayrımsız evolüsyon adımı yerine ortaya çıkmasına çalıştık. 45 il düzeyi, 9 bölgesel, 10 tematik, 12 AVM, 412 apartman ve şehir, 51 bin 159 meslek ve darülfünun ve diğer tatbikatlar tutmak için şu temel kadar 54 bin 24 tatbikat gerçekleştirmiş olduk. 60 bini de bulacağız sene sonuna büyüklüğünde” ifadelerini kullandı.

“Son iki senede yemeden içmeden facia kapsamında 58 bin 446 hane düz yazı edildi”

Katıksız facia çerçevesinde 50 bini çok konutun 2 yıl içerisinde mensur edildiğini söyleyen Nazır Aristokrat, “Sonuç iki senede yalnız kıran dahilinde 58 bin 446 bölük mensur edildi. Bunun 40 bin 15’inin bitip konfirmasyon edilmesinin, alelhusus facia sonrası ıslah konusunda koskocaman aynı gerçekleşme olduğunu, devletle millet arasındaki çekinmezlik bağını açısından çokça cesim aynı noktayı bel ettiği ikna etmek isterim. Bin 26 gelişim yeri yapılıyor. 543’ü bitti ve 423 dahi efsanevi barınağı bitti. Kastamonu Bozkurt 1 yıldır şantiyeydi. Bazı imalatlar tamamlandı, bazıları dahi tamamlanıyor. Benzeri haddinden fazla kadem eşgüdüm içerisinde gerçekleşiyor” diye niteleyerek konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın 7 Orak Ayı 2022 tarihli kararı ile ‘Türkiye Kıyamet Risk Tenzil Planı’ (TARAP) yürürlüğe girmiş oldu”

Doğal Afetlerle savaşım çerçevesindeki en üst bina cazibe olan ‘Türkiye Kıran Risk Tenkis Planı’nın (TARAP) devreye girdiğini tamlayan Vekil Aristokrat, “Aldığımız hep tedbirler, attığımız hep adımlar hem âdem canına yönelik benzeri korumayı sağlayabiliyor, hem dahi maddi zararların üstelik benzeri vesileyle önüne geçebilme kabiliyetini ortaya koyuyor. ‘İl Risk Azaltma Planları’nın tamamlanmasının bunları benzeri araya getirdik. Cumhurbaşkanımızın 7 Orak Ayı 2022 tarihli kararı ile ‘Türkiye Kıyamet Risk Tenzil Planı’ (TARAP) yürürlüğe girmiş oldu. Bu planın yürürlüğe girme tarihi 2025 adına planlanıyordu. Hep alay malay yaptığımız değerlendirmelerde bu planla ilişik çalışmalarımızı hızlandırmamızı, en üst çatı tasrif olan TARAP’ı devreye almamızı alay malay değerlendirdik” dedi.

“TARAP’ın yürürlüğü girmesiyle gelişigüzel Türkiye, millî ve evcil afet riziko tenkis stratejisi olan ülkeler arasına girmiş oldu”

TARAP’ın içeriği hakkında de bilgi veren Vekil Soylu, “TARAP kapsamında 11 kıran türü, 17 temel erek, 66 misyon, 227 skor da eğin ölçekli eylem belirlenmiştir. TARAP, İl Risk Kısıntı Planları tamamlandıktan bilahare, ayrı ayrımsız çalışmayla oluşturulmuştur. Mutluluk genelinde mevcut nitelik belirlenmiş, gerekseme analizleri ve çalıştaylar işlenmiş, ulusal ve uluslararası kıran riski tenzil öncelikleri ve stratejileri dikkate alınarak bu plan oluşturulmuştur. TARAP’ın yürürlüğü girmesiyle alay malay Türkiye, ulusal ve yerel facia riziko tenzil stratejisi olan ülkeler arasına girmiş oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıya, İçişleri Icra Vekili Yardımcısı ve Vekâlet Sözcüsü İsmail Çataklı, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve ilişik bakanlıklar, kamu alım kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile akademisyenler katıldı. – ANKARA

Share: