Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Mammadov, Batman Üniversitesinde konuştu

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, “Biz birbirimizi canımız biliriz. Tığ birbirimizin gücüne güç katarız. Bizim ordumuz birbirimizin ordusunun devamıdır. Şayet Türkiye olmasaydı Azerbaycan topraklarını geri alamazdı.” dedi.

Mammadov, Batman Üniversitesi yoluyla Mağrip Raman Kampüsü’nde planlı “Azerbaycan Türkiye İlişkileri ve Haydar Aliyev’in Rolü” konulu konferansa katıldı.

Sovyetler Birliği çöktükten sonradan 18 Teşrinievvel 1991’de Azerbaycan’ın baştan bağımsızlığını ilan ettiğini hatırlatan Mammadov, gücük sürede büyük projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Azerbaycan’ın ilk kez boru hattı projesi ile Sulh Denizi’ni Akdeniz ile birleştirdiğini belirten Mammadov, “Elan önceki Barış Denizi’nden Karadeniz’e borazan hattımız vardı fakat biz Akdeniz’e 1800 kilometre uzunluğunda olan ve yılda 50 milyon ton petrolün taşınmasını sağlayıcı ve birkaç ülkenin arazisinden geçen boru yolu projesini hayata geçirdik.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin yardımıyla Azerbaycan’ın obstrüksiyon altındaki topraklarını kurtardığını anlatım eden Mammadov, “Tığ birbirimizi canımız biliriz. Biz birbirimizin gücüne vahim katarız. Bizim ordumuz birbirimizin ordusunun devamıdır. Şayet Türkiye olmasaydı Azerbaycan topraklarını anlayışsız alamazdı. Türkiye 1994’ten itibaren Azerbaycan’a kargaşa kurmakla meşguldü. 16-17 yaşında çocuklarımız Türkiye’ye geldi ve deminden onların çokları Azerbaycan’üstelik ense düzem askeri görevlerdedir.” ifadelerini kullandı.

“Türk’ün Türk’ten komutan dostu, kardeşi yoktur.” diyen Mammadov, şöyle konuştu:

“Biz kendimiz kendimizi koruyacağız. Ayn bebeğimiz kadar koruyacağız. Bizim kardeşlerimiz üstelik Ilımlı Asya’dadır. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan’dır. Devleti olmayan amma topluluk namına başka devletlerde tüvana bizim milyonlarca kardeşimiz var. 300 Milyondan fazla dev benzeri milletiz. Alfabemiz de ayrımsız olmalı, konuşmamız üstelik anlaşmalı olmalı birbirimizle, ortak tarihimiz olmalı.”

Karabağ’ın gelişigüzel karışının nefes dökerek alındığını ve bunu Türkiye sayesinde başardıklarını dile getiren Mammadov, “Siyasal yerine Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yumruğunu yere vurdu ve ‘Önümde kimesne durmasın.’ dedi. Yüz binlik Türk ordusunu Ermenistan sınırına yığdı ve dedi kim ‘Kim düşünürse Azerbaycan yalnızdır, Azerbaycan boydak değildir.’ 44 bölüm yetti kim 28 sene boyunca sağlamlaştırma edilmiş, yığınak işlenmiş benzeri meydan işgalden kurtarıldı.” dedi.

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir da Batman Üniversitesinin kurumsal kimliğini her güzeşte çağ henüz gelecek yısa etmek için nitelikli eğitim olanakları oluşturmaya çalıştığını anlatarak, “Enerji alanında markalaşmaya çalıştığımız üniversitemizi enerjinin kalbi Azerbaycan ile buluşturarak etkin öğrenme ortamları oluşturmaya bitmeme edeceğiz. Uluslararası alanda temas, el birliği ve el birliği duygusunu dulda ettiğimiz Azerbaycan ile darülfünun nezdinde kurduğumuz andıran temaslar bizleri gururlandırmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Çipo, Batman Üniversitesi olarak Türkiye ve Azerbaycan’ın tutum, defans, yöntem, enerji ve özge tüm sahalardaki ilişkilerinin daha de encam gitmesini temenni ettiklerini vurguladı.

Share: