Ayraç tescilli meslek lisesi fırını, ekmeğin “Ar-Ge merkezi” oldu

Bursa’da, Şehit Erol Olçok Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesinde açılan ve “Kampüs Fırını” adıyla bellik tescili yapılan fırın, seksiyon üzere “Ar-Ge merkezi” kabilinden çalışıyor.

Yiyecek İçecek Hizmetleri ile Konaklama ve Yolculuk Hizmetleri alanlarında ruh gösteren ve mezunlarının çoğu sektörde istihdam edilen lisede, paketlemek üretimi üstüne tetkikat yapılıyor. Okulda sektörün önde mevrut ustaları üstelik dersler veriyor.

Geleneksel ekmek yapımından, ekmeğin tarihçesi ve dünyadaki namına bir nice bahis üzerinde çalışılan okulun fırınında deneme amaçlı aldatmak üretimleri dahi gerçekleştiriliyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Serkan Ferah, AA muhabirine, okulda açılan fırının işaret tescilinin yapıldığını söyledi.

Bu fırını, Milli Terbiye Bakanlığının fikri mülkiyet seferberliğine uygun oluşturduklarını tamlayan Ongun, “Bura savmak üretimiyle ilgilendiren bir Ar-Ge merkezi. Türkiye’bile ve dünyada bu alanda yetişmiş insanların nasıl yetiştiğiyle ait yiyecek meşrubat alanı öğretmenlerimiz özellikle atılmak üzere çok degaje araştırmalar yaptık. Dünya ve Türkiye’deki atlatmak üretimiyle ait sektörü incelediğimizde oldukça bu alanda yetişmiş kayırıcı gücüne gerekseme duyulduğunu belirleme ettik.” dedi.

Ferah, Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’in de girişimleriyle Bursa’üstelik savsaklamak üretmeyi bilici öğrenciler çoğaltmak istediklerini dile getirdi.

Milli ekonomiye ulama sağlayıcı, ekmek ve atlatmak üretiminin manevi değerinin üstelik işin zarfında bulunduğu, bu değerlere makul aynı evlat yetiştirebilmek amacıyla fırında eğitim bilimi talim faaliyetlerini sürdüreceklerini anlatan Gani, “Yerleşke Fırını ve savsaklamak istihsal tesisimizdeki en şanlı hususlardan biri, alelhusus sektörle iş birliği yaparak Bakanlığımızın yetişek, istihsal, istihdam iş birliğine uygun tıpkısı yaklaşımla sektörün istediği nitelikli adam gücünü sektörle alay malay iaşe etmek üstüne çalışmalarımız devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Fırındaki mahiyet istihzar ve pişirme makineleri birlikte patika lisesinden

Serkan Mebzul, fırındaki makinelerin Tophane Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesince üretildiğini belirtti.

Milli Terbiye Bakanlığının devlet genelinde savmak üretimiyle ilişik sektörün istediği hareket gücünü oluşturabilmeyi amaçladığını vurgulayan Gani, şöyle konuştu:

“Hep alanlarda hem üretmeyi bilen hem birlikte sektörle teşrikimesai ortamında olan öğrenciler yetiştiriyoruz. Ekmeğin bütün çeşitleri üzerinde Türkiye’birlikte ve dünyada ekmeğin Ar-Ge’sini muktedir olmak, bu alanda Türkiye’deki çalışmaları uluslararası normlara taşıyabilmek, aynı zamanda gastronomi alanında Türkiye ilkin kalkmak için dünyada yüce ayrımsız yere topluluk olabilmek hesabına öğrenciler yetiştiriyoruz. Ar-Ge merkezimizde rastgele zaman eşya meşrubat alanı öğretmenlerimizle aldatmak ile ilgilendiren savmak üretimiyle ait çokça eke çalışmalar gerçekleştirecekler.

Bursa’bile fırıncılarımız bize çok destek oldular, hepsine teşekkür ediyorum. Ustalarımıza, kalfalarımıza, fırıncılık sektöründeki duayenlere okulumuza gelip öğrencilerimize bu alanla ait gelişmeleri aktarmalarını özellikle kâm ediyorum, kendilerini okulumuza çağırma ediyorum.”

Share: