Aydın’ın Mustafa amcası 17 yıldır Aydınlıları serinletiyor

Aydın’da hayatiyetli Mustafa Ramazan (65), 17 yıldır yaptığı natürel içecekler ile sıcak havalarda Aydınlıları serinletiyor.

Aydın’ın Efeler ilçesinde tüvana 65 yaşındaki Mustafa Ramazan, 34 yıl önceki İzmir’de başladığı mesleğine 17 yıldır Aydın’birlikte bitmeme ediyor. Türkiye’nin sunma hamam illerinden olan Aydın’dahi vatandaşların yardımına koşan Mustafa emmi, meyvelerin özünden yaptığı katıksız içecekler ile 17 yıldır Aydınlıları serinletiyor. Mesleğine 34 sene ilk İzmir’de ustasından öğrenerek başlayan Ramazan, mesleğine ayrımsız müddet İstanbul’da devam ettikten sonradan 2005 yılında geldiği Aydın’dahi yaşamaya başladı. Aydın’dahi kış aylarında yaptığı tatlıları yazın ise tabii limonata ve semere sularını satan Ramazan, mesleğinden kıvançlı olduğunu ve sevdiğini ifade etti.

Ürünlerini tamamen saf elde ettiğini ifade eden Mustafa Ramazan; “Bu mesleğe 1988 yılında İzmir’dahi başladım. 1991 yılına kadar İzmir’deydim. 1991-2005 yılları arasında İstanbul Tahtakale’de bitmeme ettim. 2005 yılından beri da Aydın’dahi devam ediyorum. Benim yıllardan beri kullandığım tozundan değil özünden diye tıpkı sloganım var. Ben ağız ağıza doğal yaparım ürünlerimi. Derişik, oralet, toz üzere şeyler kullanmam. Yani kimyevi hiç bir madde kullanmam. Yaptığım goruk suyu, limonata, portakal, nar çiçeği kabilinden çeşitlerimin kâffesi tamamen saf. Evimde hazırlayıp buraya getirip, satıyorum. Çokça şükür satışlarımızda oluyor. Ben işimden bile satışlarımdan de memnunum. Rızkı Allah verir” dedi.

17 yıldır Aydınlıları serinleten Mustafa amca, sabit müşterilerini olduğunu tabir ederek “İzmir’bile iken o zamanlar manav işi yapıyordum. Bu işi özne Sınırlı diyerek benzeri amcam vardı. Bu işi ondan öğrendim. İşin sırrını gösterdi. O günden beri da bu sırrı ben devam ettiriyorum. Çokça şükür galiba, sabit müşterilerim üstelik var. Arıyorlar götürüyorum derhâl. Ben yazın limonata kışın da şekerli işi yapıyorum. Çok şükür işimden da memnunum” dedi. – AYDIN

Share: