Avrupa’daki faziletkâr maliyetler gurbetçileri memleketlerinin sanayisine yönlendirdi

Avrupa’nın muhtelif ülkelerinden memleketleri Eskişehir’e gelen gurbetçiler, oto sanayide araçlarının bakımlarını yaptırmak amacıyla deniz oluşturuyor.

Yaz aylarında değişik ülkelerden kente gelerek zaman geçiren gurbetçiler, araçlarının bakımlarını Türkiye’de yaptırmayı unutmuyor. Avrupa ülkelerinde araç servisleri haricinde uran ustaları olmadığı için tamir maliyetinin efdal olduğunu belirten gurbetçiler, hazır gelmişken memleketlerindeki sanayiye uğramadan gitmiyor. Binlerce kilometre uzaktan araçlarıyla mevrut gurbetçiler, Eskişehir oto sanayisinde açkı bakımı, modifiye, kaporta ve LPG dönüşümlerini yaptırmak amacıyla adeta sıraya giriyor. Ayrıntılı nöbet özne araçların bakımlarının banko yapılması gerektiğini belirten ustalar bile gurbetçilerin, bereketiyle geldiğini belirtti.

“Oradaki maliyet Türkiye’deki sanayilere bakarak intaç mezuniyet elan fazladır”

Etraflı yoldan mevrut gurbetçi misafirlerin araçlarının bakımı yaptırmak için sanayide uzay gemisi dokuduğunu söyleyen Eskişehirli motor ustası Seyfi Apaş, yoğunluktan kıvançlı olduğunu dile getirdi. Gurbetçilerin araçlarını memleketlerinde yaptırmalarının genişlik şişman sebebinin ise maliyetler olduğunu anlatan Apaş, “Her sene sanayide Temmuz ayından Ilkgüz ayına büyüklüğünde gurbetçilerin yoğunluğu bitmeme paha. Gurbetçilerin bulunduğu ülkelerde yani Almanya, Fransa ve Belçika kadar yerlerde genelde anahtar servisleri var. O ülkelerde buradaki kadar sanayiler bulunmayan, açar servisleri var. Genelde otopark ve arabalık kabilinden yerlerde âdeta tamirhaneler oluyor orada. Onlarında maliyeti Türkiye’deki sanayilere göre intaç ikmal daha fazladır. Maliyet parça yönünden fazla değil, işçilik orada daha pahalıya mal oluyor. O yüzden gurbetçiler araçlarının bakımlarını burada yaptırmayı tercih ediyor. Rastgele gurbetçinin memleketinin sanayisinde bire bir tanıdığı var ve buraya geldikleri ant araçlarını oraya götürürler. Sanayilerde gurbetçi yoğunluğu olmasında bunun birlikte etkisi var. Kimseyi tanımasa dahi başvuru üstünde gelip aracını burada yaptırıyorlar. Kaporta, boya, motosiklet bakımları ve ön mızıka bakımları kadar bir nice işlerini Türkiye’deki sanayilerde yaptırabiliyorlar. Gurbetçiler gelirken yer azından 3 bin kilometre defa yapıyor. Aynı aracında 10 bin kilometrede normal bakımları var, onlarda gelip burada bakımlarını yaptırıp, esasen yola çıktığı ant gönül rahatlığı ile gidebiliyorlar” ifadelerini kullandı. – ESKİŞEHİR

Share: