Atayurt Muş Hükümdar Alparslan Otağı kuruldu

Atayurt Muş Sultan Alparslan Otağı kuruldu

MUŞ Muş Valiliği yoluyla Meram Nehri kıyısına Atayurt Muş Padişah Alparslan Otağı kuruldu.

Gaye Köprüsü çevresinde 888 dönüm üstüne kurulan Şehriyâr Alparslan Parkı, ziyaretçilerin rabıt odağı oldu. Odalık Alparslan vasıtasıyla Rum kapılarının açıldığı Muş’ta hayata geçirilen projelerle kentin çehresi değişti. Muş Valiliği vasıtasıyla 888 dekar kayran üstüne inşa edilen Odalık Alparslan Parkı’nda, Maksat Nehri kıyısına Atayurt Muş Padişah Alparslan Otağı kuruldu. Yapımı tamamlanan ve bakım vermeye başlayan otağda vatandaşlara lokal tatlar, kıyafetler ve oyunlar sunuluyor. Haftalık adına 10 bin bandında ziyaretçisi olan Atayurt Muş Odalık Alparslan Otağı, site ekonomisine bile sakil katkı sunuyor. Atlama Beygiri binme ve dernekevi kıyafetlerle fotoğraf temizlemek, ziyaretçilerin genişlik haddinden fazla ilgisini çekici konseptlerin başında geliyor. Uğur Nehri kenarına kurulan otağlardan 16’sı sakat Türk devletlerini simgeliyor.

Atayurt Muş Melik Alparslan Otağı için vukuf veren Kırgız Türklerinden Kenan Aytaç, “Ayrımsız yıl önceki Muş Valiliği desteği ile kültürel aynı mezhep oluşturan kültür merkezi çalışmalarında sona geldik. Kısaca olarak tıpkısı haftadır hizmet vermeye başladık. Buraya gelen misafirlerimiz ok atabilecek, ağababa binebilecek ve 16 Türk devletini simgeleyen otağlarımızda günü irtibat kalabilirler. Burada közde kestane ve mısır ikramlarımızın yanında lokal yemeklerimiz dahi var. Ziyaretçilerimiz ayrıca dernekevi kıyafetlerle fotoğraf çektirebilecekler. Burada geleneksel festivaller yapacağız” dedi.

“Haftalık 10 bin ziyaretçimiz oluyor”

İl dışından kırıcı ilginin olduğunu belirten Aytaç, haftalık 10 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını söyleyerek, “Muş’un tarihi aynı önemi var. Burası Rum’ya açılan konu ve Hükümdar Alparslan’ın yurdu. İl dışından mevrut misafirlerimizi bekliyoruz. Uğur Nehri ve Tarihi Garaz Köprüsü’nün alelacele yanındayız. Bura devletimizin evire çevire bire bir hizmeti. Buraya bilcümle vatandaşlarımızı çağırma ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: