Artvin Muratlı Barajı’nda su sporları şenliği düzenlendi

– Artvin Muratlı Barajı’nda akarsu sporları şenliği düzenlendi

ARTVİN – Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Muratlı Barajı’nda üstünde akarsu sporları şenliği düzenlendi.

Artvin’in Borçka ilçesi Karşıköy köyünde 2005 yılında hizmete giren Muratlı Barajı ve HES, hayatiyet üretimin yanı sıra bu sefer su sporları etkinliğine ev sahipliği yaptı. Ilçe aracılığıyla baraj gölü üstünde düzenlenen ‘su sporları şenliği’ renkli görüntülere sahne oldu.

Baraj gölünde sular altında kalan çokça sayıda konutun birlikte çay fabrikası ve cami bulunuyor. Hatıralar sular altında kalırken, akarsu sporcuları farklı etkinliklerle o eyyam bigâne ettiler. Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileri, durgun akarsu kanosu, su kayağı, su kaynağı, havza turu üzere etkinliklerle baraj gölünde ahenktar saatler geçirdi. İlk yol düzenlenen etkinliğe, üniversitenin değişik fakülte ve bölümlerinden kısaca 50 mektepli katıldı. Öğrenciler, baraj gölü üzerindeki ‘zipline’ hattını kullanıp adrenalin meşbu dakikalar yaşayarak stres atarken, suya düşenler birlikte kayıtlara geçti.

Güvenlik üzere 112 afiyet ekibi, Yaka Düzenlilik ve AFAD ekiplerinin bile hazır bulunduğu etkinliğe, AK Parti Artvin Saylav Erkan Balta, Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, Belediye Başkanı Ercan Orhan, çekicilik amirleri ve vatandaşlar katıldı. Ilçebay Contarlı, Artvin’in güzelliklerini öğrencilerle buluşturmak üzere bu merkez şenlikler düzenlediklerini söyledi.

Doğa cenneti bir toprak olduğunu vurgulayan Contalı, “Geleneksel adına ilki olarak Alın Karye Baral Gövdesi üzerinde kış ortasında şenliği düzenledik ve ati yıl bile temmuz ayında devamı olacak. Barajlar şehri Artvin’birlikte bu fırsatı değerlendirmek istekle bu sene ilk defa akarsu sporları şenliği düzenledik” dedi.

Karşı Muhtar Mehmet Büyük ise, “Su sporunun yapıldığı alanda öz fabrikamız ile evlerimiz vardı. Kısaca 2 bin sülale barınıyordu. Deminden akarsu sporları ile natür ve sporseverlerin bakir adresi Cebin Karye Muratlı Barajı gövdesi ve etrafındaki doğası oldu” ifadelerini kullandı.

Share: