Artvin Belediye Reisi Demirhan Elçin: “Tığ Bu Kentleri Koordinasyonla Baştan Ayağa Kaldırırız”

MURAT İSTANBULLU

Artvin Belediye Reisi Demirhan Elçin, “Dun üst 13-14 milyon insanın bulunduğu alanı etkileyen hareket oldu. Çap olarak bunun altından boşanmak macerasız değil amma ongun aynı koordineyle bu kentleri yeniden kurabiliriz ama tekrar söylüyorum devletin bilcümle kurumlarıyla ongun bir koordinasyonla bunu aşarız” dedi.

13-14 MİLYON İNSANI ETKİLEYEN BİR HAREKET OLDU”

Komutan Elçin, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut ve 11 ilin etkilendiği depremlerle ait bölgeye arkalama çalışmalarının bitmeme ettiğini belirterek, “Depremzedeler dahi evvel devletin şefkati bir zamanda hem milletin şefkati onları on paralık değilse bu soğuk havada ve karda kışta barınabilecekleri, ana ihtiyaçlarını karşılayabilecek ortamların sağlanmasını murat ediyorum çünkü bayağı üst 13-14 milyon insanın bulunduğu alanı etkileyen yer sarsıntısı oldu. Zelzele bölgesinde yaşayanlar amacıyla bu nicelik ve dışardaki akrabaları bir zamanda eşleri dostları tıpkısı baktığında nazik tıpkı kavil etkilendi ne yazık kim bu depremde” dedi.

Komutan Elçin şöyle konuştu:

“ÇÖZÜLEMEYECEK MESELE DEĞİL”

“Doğrusu büyüklük namına bunun altından kalkmakta macerasız dahi değil. Bilelim ki ağır sıklet sorundur amma çözülemeyecek benzeri özdek dahi değildir.  İyi aynı koordine olunursa bu şekilde çözülür. Değme madde para değil yeri gelir yurtdışı para kaynaklarından krediler alıyoruz birtakım güreşçi köprüsü için bazen baraj üzere alıyoruz oparaları. Bir zamanda Mürekkep Milletler’den de bağışlar geliyor. Sair ülkelerden alınan yardımlar birlikte peki, faiziyle bile olsa bu paralar realizasyon edilir. 0 kentler yeniden kurulur. Kentlerdeki insanların bire bir zamanda psikolojileri da düzeltilerek yine o kente ‘dökülen akarsu o kabı doldurmaz’ derler ama hiç değilse onu telafi edecek bire bir şekilde hareket nedeniyle barhana eden insanlarımızın yine tıpkısı memleketlerine dönüp yaşamlarını sürdürebilmeleri üzere belediyeler  ve mülki idarenin da üstünde de bir iri yük vardır ve bu sorumluluğun da hesabına getirilmesi gerekiyor.

“YARDIMLARI İLÇE BELEDİYELERLE KOORDİNELİ BİR ŞEKİLDE BÖLGEYE GÖNDERDİK”

Biz Artvin Belediyesi yerine geçmiş günden bürümek amacıyla yardımlar göndermeye başladık en üst adına yakıt sorunu adına odun gönderdik öncesinde ise ısıtıcı göndertilmiştik. İlçe Belediyelerimizle koordineli olarak her bir belediyemiz ayrı ayrı noktalara yardımları göndermeye çalıştık. Gaziantep’ten başlayarak Hatay’a büyüklüğünde yardımları gönderdik. en son Malatya Battalgazi’ye odun gönderdik. Esasen valimizin üstelik talebiyle bile Kahramanmaraş’a AFAD’a da itfaiyemizi gönderdik. Yapılan yardımların bölgede akilane dağıtılmadığını üstelik maatteessüf ekranlardan gördük bu da zaten bizi üzdü.

“EĞİTİMLE OYNANMAMALI”

Şunu ikna etmek istiyorum pandemi döneminde yaşadık demin birlikte yaşıyoruz; benzeri ülkenin eğitimiyle oynanmaması lazım ve çokça vazıh ve kemiksiz söylüyorum. Deprem olmuşsa ve pandemi yaşanmışsa üstelik o ahit depremden ve pandemiden çevre eğitim görememişse eğer ya edebiyat telafi yetişek almalı evet de yıl kaybıyla eğitimine devam edebilmeli. Pandemi döneminde iki almanak teknisyenlik okuyan gençlerimizi gördük ve bu iki yıllık okuyan gençlerimizin yüzde doksanı okula gitmedi alarga eğitimle okulu bitirdi. Okulu bitirince dahi filhakika eğitim bilimi kem diyoruz ve tam değil diyoruz. Maalesef tek eğitim bilimi alamadan okulu bitiriyorlar ve biz Belediyeye uygulayımcı alacağız ki biz vaktiyle diyorduk ‘mühendis geliyor mühendis tek madde bilmiyor’ diyorduk.  Tamam deminden ne diyeceğiz? Onun üzere tekrarlıyorum sarsıntı bölgesi dışındaki okullarımız açılmalı ve üniversitelerimiz açılmalı eğitime bitmeme edilmeli. KYK Yurtları çözüm değil ve KYK yurtlarının kapasitelerini biliyoruz. Doğrusu mevki genelinde öğrencilerin yarısından ilavesi dışarda ve Artvin’da da böyle.

“ARTVİN’E SÜZÜLMEK İSTEYENLERİ GETİRİYORUZ”

Yer Sarsintisi bölgesinden sâdır evet üstelik çıkmaya çalışıp üstelik imkanı sıfır vatandaşlarımızın belediyemize başvurma etmeleri halinde hareket bölgesinden Artvin’e gelmelerini sağlıyoruz. Bir zamanda zelzele bölgesinde etkili ama aksiyon gereği Artvin bile olan vatandaşlarımızın yer sarsıntısı bölgesine ücretsiz tıpkı şekilde gitmelerini sağlıyoruz.

“PANDEMİDE OLDUĞU GİBİ KRİZ MASASINA DEPREMDE DE ÇAĞRILMADIK”

Burada Artvin’da Valilikte oluşan kriz masası ise bize ‘ne yapacağız, toplanalım mı ve vatandaşlarımıza lacerem apotr olacağız ya birlikte Şehremaneti kendisine tıpkısı katkınız tamam mu’ kadar bire bir talepleri olmadı. Gelen vatandaşlarımızın kanalizasyon, akarsu sorunu olacak ve sililik sorunu olacak. Bu konuda ‘şehremaneti tam olamadı uray keder ve tam olmadı’ denecek. Şehremaneti dokunaklı kabil ya dahi yeterli olamayabilir ama o gelen vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini hastalık düşürüyorsunuz. Maalesef kimse bize sormuyor bugüne büyüklüğünde birlikte sormadıkları kabilinden ve depremden ahir günlerde Kerem makamlarından bize hangi mukayyet hangi dahi namzet tek şeye nida edilmedi. Bunu da kınıyorum amma hiç koskocaman değil biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Arkalama yapılacaksa yapıyoruz ve Belediye kendisine Artvin halkı nasıl desise edilecekse ona göre halkımızı temsil ediyoruz. Ayrıştırıcı değil birleştiriciyiz. Pandemilerde, millî bayramlarda, seyranlarda aynı şeyler yapılıyor. Bu üzere durumların partisi olanaksız. Kerem başka ayrımsız şeydir, parti ayrıksı bir şeydir. Ben Artvin Şehremini namına 31 Mart’ta seçildim yakamda Atatürk rozeti var o dolaşma zaman yakamda Atatürk rozetinin dışında bambaşka ayrımsız rozet takmadım. Bana düşünce veren ede düşünce vermeyen birlikte ayrımsız şekilde bakım etmeye çalışıyorum.”

Share: