Anzer Balı’nda evleviyet hastaların

Anzer Balı’nda öncelik hastaların

RİZE Rize’nin dünyaca ünlü coğrafi işaretli Anzer Balı kalite kontrollerinden geçmesinin arkası sıra 2 bin TL’lik fiyatı ile komutan üzere raflardaki yerini aldı. Satışlarda öncelik ise önceleri sipariş veren hastalara verildi.

2 bin 300 rakımdaki Anzer Yaylası’ndan üretilen ve ismini bile bu yayladan düzlük Anzer Balları’ndan alınan numunelerin Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince nitelik kontrolleri cereyan etmek üzere Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilmesinin ardından kontrolden geçen ballar dolum yapılarak işaret ve coğrafi belen bandrolü da yapıştırılarak ambalajlandı. 1 kilo, 500 gram ve 250 gramlık kavanozlar ile satışa hazır arkaç getirilen ballar kooperatiflere teslim edildi. Bu yıl kim kilo fiyatı 2 bin TL olan Anzer Balları dar içinden ve elverişsiz dışından irade ederek çoğunluğu hastalanmış olan ön siparişe adını yazdıran tüketicilere gönderilmeye başlandı.

Aldıkları civar siparişleri bitirmeye çalıştıklarını ve ati haftaya yıpranmamış siparişlerle başlayacaklarını rapor eden Anzer Ballıköy Zirai Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muzaffer Deniz “2022-2023 sezonunun ballarını coğrafi işaretli namına satışa başladık. Anzer Balı’nda alınan coğrafi belen dolayısıyla ballarımızın piyasaya çıkması biraz gecikti ancak şu anda satışlarımız başladı. Müşterilerimizin ürünlerini lime lime gönderiyoruz. Önümüzdeki Pazartesi gününe büyüklüğünde yöre siparişini aldığımız parçalanmamış ürünlerimiz müşterilerimize başvurmak üzere çıkma olacak. Bağımlı sonrasında üstelik talebi olan vatandaşlarımıza yeniden ürünlerini göndermeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Tüketicileri düzme Anzer Balı konusunda da uyarmayı ihmal etmeyen Bahir “Coğrafi bel üzere Hacettepe Üniversitesi’ne 4,5 ton tıpkısı bal yolladık. Şu temel kadar 2,5 tonu analizleri yapılarak Anzer Florasına akla yatkın raporu alarak geldi. Satışlara mevrut ballarla devam ediyoruz. Kilo fiyatını 2 bin TL olarak belirlemiştik, şu anda fiyatlarımız 2 bin TL namına devam ediyor. Essah Anzer Balı’nda coğrafi meni logosunun olması zorunludur. Anzer Balı fayrap etmek zorundadır. Kooperatifimizin ismi yazması zorunludur. Müşterilerimizin balların üs olduğunu kendilerinin dahi tayin etmesi amacıyla üstüne aynı kazıma bölümü koyduk. Burayı kazıyıp içerisindeki numarayı rubai kodu okuttuktan sonraları girdiği genel ağ sitesine yazarak bakabilir. Mütemmim balın ne zaman satışa çıktığını, satın alınıp alınmadığını burayı kazıtarak elde edilen kod sebebiyle görebiliyor” şeklinde konuştu.

Share: