Antalya’ya mevrut depremzede sayısı 140 bini geçti

Antalya’ya gelen depremzede sayısı 140 bini geçti

ANTALYA Antalya Valisi Ersin Edip, deprem bölgesinden kente mevrut depremzede sayısının 140 bine ulaştığını kaydetti. Vali Kalem Erbabı, ekol çağındaki 12 bin depremzede çocuğun eğitimlerinin devamı içinde lüzumlu çalışmaları yaptıklarını bildirdi.

Antalya Valisi Ersin Kalem Erbabı, Deneyimsizlik Spor İl Müdürlüğü KYK Muratpaşa Mektepli Yurdu’nda oluşturulan temel sınıflarını ve psikososyal engelleme ekipleriyle bir araya geldi. Oluşturulan oyun sınıfında çocuklarla bire bir araya gelen Vali Kalem, masada baziçe hamuru oynadı, çocukların oyunlarına zevcelik etti. Palyaçolar benzeri çok çocuğun yüzüne pentür yaptı. Antalya Valisi Ersin Kalem, depremzedeler için ana sınıfını açtıklarını ve çocukların ayrımsız nebzede olsa eğlendiğini söyledi.

Tüm depremzedelerin ihtiyaçlarını istikbal gayreti süresince olduklarını dile getiren Musannif, “Şuan itibariyle apart, otel, otel lojmanı, pansiyon türü yerlerde mütezayit konuk sayımız 74 bin 900 oldu. Kamu misafirhanelerdeki sayımız 4 bin 250 kapasitemiz ful. 8 binin üzerinde KYK mihman ettiğimiz depremzedemiz var. Otellerimiz şişman miktarda bindi sağladılar. Tayin edebildiğimiz 50 binin üzerinde üstelik şehrin ilçelerinde misafir olarak bulunan depremzedelerimiz var. Onların birlikte kayıtlarını yapmaya gayret ediyoruz. Toplamda şehrimizde şuan bizim kaydedebildiğimiz 140 bin civarında depremzedemiz gözüküyor. Otel, pansiyon sınırlı yada misafirhanede olanlar mahsus. İlimizde 140 bin civarında depremzede olduğunu değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Ilbay Kalem Erbabı, depremzedelerle ilişkin Antalya’de tıpkısı sorunlarının olmadığını belirterek, ellerinden geldiği kadar onları abat ettirmeye çalıştıklarını kaydetti.

“Travmadan önce çıkarmamız müstelzim füru”

Amme tesisleri ve otellerde küsurat 80 bin depremzedelerden 40 binine pisikodestek sağladıklarını tabir fail Vali Musannif, ” Psikologlarımız, kanıt öğretmenlerimiz danışmanlık hizmeti altında kestirmece 40 bin depremzedemize ulaştı. Otellerde ve ayrıksı tesislerde küsurat depremzede 12 bin öğrenci tespit ettik ekol çağında olan. 80 binin üzerinde hastanelerimize hareket bölgesinden gelip başvuran hastalarımız var. Hepsinin üstelik tedavisi tamamlandı ve ayrıldı. 90 civarında korkulu bakımda hastamız var. 40 binin üzerinde kişiye kurduğumuz ekiplerle otellere misafirhanelere yurtlara anbean sağlık ekipleri hizmet sunuyor. Antalya Valiliğinin koordinasyonunda depremzedelerimize seçme kalem hizmeti götürüyoruz. Yeme, içme, barınmanın dışında, çocuklarımızın bulunduğu bu alanı çok önemsiyoruz. Bu travmadan önceki çıkarmamız gereken kitle çocuklarımızdır. Onlar amacıyla bu hayatı normalleştirmemiz gerekir” dedi.

“12 bin mektepli var”

Tespit ettikleri 12 bin öğrenciyi taşımalı şekilde okullara ulaştıracaklarının altını çizen Vali Edip, “Depremzede çocukların ikinci döneme bitmeme etme üzere zorunlulukları namevcut ama tığ okula gidecekler kadar planlarımızı yapıyoruz. Okullarımızı ayarlıyoruz, gerekirse öğlenci sabahçı yapacağız. Bildirme mail okula çocuklarımızı taşıyacağız. Hazırlıklarımızı yaptık, devam edip etmemek onlara kaldı. Bir haddinden fazla sınıfta kaynaştırma yapacağız. Sayı aşkın ise ayrı dershane açabiliriz. Hayırseverlerimizi bekliyoruz. O okulda hangi model giyiliyorsa, o formayla aynısını realizasyon yazar yetişek hizmetini almalarını sağlayacağız” ifadelerine düz verdi.

“Buradaki ortamım evire çevire”

11 yaşındaki 5. derslik öğrencisi Imge Mısırlıoğlu, ” Uyuyordum biranda zelzele oldu. Babam bağırdı, ‘hareket oluyor” diye. Bitti derken ikinci deprem daha oldu, onda seçkin madde devrilmeye başladı. Sarsıntı bitince toparlandık çıktık ve Antalya’ya geldik. Şuan bulunduğum düz pir. Okulumu ve arkadaşlarımı özleyeceğim. Ama buradaki okulda eğitimime devam edeceğim” dedi.

Ilbay Yazıcıya; SELIM Tümen Antalya Mebus Atay Çokbilmiş, DÜRÜST Fırka Antalya İl Başkanı Mualla Bati, İl Milli Yetişek Müdürü Emre Etkili, Antalya Cahillik ve Spor İl Müdürü Çetince Gürhan’üstelik haremlik etti.

Share: