Antalya’da meyilli evlerde çalı üzerinde dirim

Antalya’de eğimli evlerde diken üzerinde yaşam

Seneler evvel uçuk zemine yapılan gecekondular tedricen canip yatmaya başladı, evlerin içi rampa kabilinden oldu

200 gecekondunun bulunduğu alanda çoğu evde yana ve öne makul yatmalar gözlendi, bazılarında dahi çatlaklar oluştu

Mahalle Muhtarı Mustafa Yılmaz: “Tıpkısı sallantıda yıkılırlar”

61 yıldır bölgede etkili vatandaş: “Habbe içi rampa üzere”

ANTALYA – Antalya’de seneler evvel arıkların geçtiği belli belirsiz zemine inşa edilen gecekondular gitgide taraf yatmaya başladı. YBelirgin bir şekilde yana ve öne akıllıcasına yatan çoğu evde eğilmelerin beraberinde çatlaklar da oluştu. mahalle muhtarı, bildirme ufak sallantıda çoğu habbe yıkılabileceği uyarısında bulunurken, toprak sakini bire bir vatandaş ise, “Evin içi de yana yatmış durumda ve rampa gibi. Tutup beton dökersen öyle düzeliyor. Şuana kadar yıkılan ocak olmadı ancak çatlaklar oluyor, onları da alçıyla sıvıyoruz” dedi.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesine bağlı Kızıltoprak Mahallesi’nde, ‘Yediarıklar’ diye bilinen bölgeden güzeşte arıkların kurumasının peşi sıra 1965 yılında yeğni zemine yapılaşma başladı. Zemindeki çökmeler zımnında alanda mevcut 200 civarındaki gecekondudan çokları, göçükten etkilenerek yana ve öne doğru yatmaya başladı. Devir ilerledikçe evlerdeki sızıntı birlikte artarak az daha yıkılacak duruma geldi. Aynı bölümü tapu tahsis belgeli olduğu tamlanan gecekondulardaki vatandaşlardan bazıları evlerinde oturmaktan vazgeçti, bazıları ise yaşamını sürdürmeye ediyor.

“Tıpkısı savsaklama olsa yıkılırlar”

Kızıltoprak Mahalle Muhtarı Mustafa Yılmayan, mahalleden elan önce güzeşte yedi arıklardaki suyun çekilmesinin arkası sıra bölgeye gecekondular yapıldığını ve toprakta yaşanan çökmeler sonucu evlerde yan yatmalar yaşandığını kaydetti. Yılmayan “200 civarında burada gecekondu var. Yazıktır, günahtır. Buradaki tıpkı evde söz gelimi süresince bibi yatan var. Tanrı korusun burada ayrımsız savsaklama olsa yıkılacaklar. Evlerin içi üstelik yamuk. 40’a mail kişinin tapu tahsis belgesi var fakat diğerlerinin bulunmayan” ifadelerini kullandı.

“Habbe içi rampa gibi”

61 yıldır bölgede güçlü 87 yaşındaki Kemal Kilolu de, suyun çekilmesi sonucu evlerin taraf yatmaya başladığını ve gâh evlerde çatlaklar oluştuğunu söyledi. “Sarsıntı olsa hepsi yıkılır” diyen Ağır, rahatsız olmadığını belirterek, “Aile yatınca bağlı lüp içi dahi yana yatıyor ve rampa kabil oluyor. Tutup beton dökersen anca düzeliyor. Şuana büyüklüğünde yıkılan olmadı ancak çatlaklar oluyor, onları de alçıyla sıvıyoruz. Tanrı yıkım göstermesin” diye niteleyerek konuştu.

Share: