Antalya’da eğik evlerde diken üstünde yaşam

Antalya’de eğimli evlerde diken üstünde yaşam

Seneler önceki hafif zemine yapılan gecekondular anbean yan yatmaya başladı, evlerin içi rampa kadar oldu

200 gecekondunun bulunduğu alanda çoğu evde yana ve öne akıllıcasına yatmalar gözlendi, bazılarında dahi çatlaklar oluştu

Muhtar Mustafa Yılmaz: “Tıpkısı sallantıda yıkılırlar”

61 yıldır bölgede dallı güllü vatandaş: “Lüp içi rampa kabilinden”

ANTALYA – Antalya’da seneler geçmiş arıkların geçtiği sıkıntısız zemine düz yazı edilen gecekondular yavaş yavaş yan yatmaya başladı. YBelirgin bir şekilde yana ve öne makul yatan çoğu evde eğilmelerin beraberinde çatlaklar dahi oluştu. muhtar, arz ufak sallantıda çoğu evin yıkılabileceği uyarısında bulunurken, nahiye sakini ayrımsız vatandaş ise, “Evin içi birlikte yana yatmış durumda ve rampa kadar. Tutup beton dökersen anca düzeliyor. Şuana büyüklüğünde yıkılan ocak olmadı ancak çatlaklar oluyor, onları üstelik alçıyla sıvıyoruz” dedi.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesine kapalı Kızıltoprak Mahallesi’nde, ‘Yediarıklar’ diye niteleyerek tanıdık bölgeden güzeşte arıkların kurumasının ardından 1965 yılında kolay zemine yapılaşma başladı. Zemindeki çökmeler dolayısıyla alanda mevcut 200 civarındaki gecekondudan birçoğu, göçükten etkilenerek yana ve öne akıllıca yatmaya başladı. Devir ilerledikçe evlerdeki meyil da artarak az daha yıkılacak duruma geldi. Bir bölümü tapu tahsis belgeli olduğu tamlanan gecekondulardaki vatandaşlardan bazıları evlerinde oturmaktan vazgeçti, bazıları ise yaşamını sürdürmeye ediyor.

“Benzeri sallantı olsa yıkılırlar”

Kızıltoprak Muhtar Mustafa Yılmaz, mahalleden henüz geçmiş geçen yedi arıklardaki suyun çekilmesinin peşi sıra bölgeye gecekondular yapıldığını ve toprakta yaşanan çökmeler sonucu evlerde yan yatmalar yaşandığını kaydetti. Yılmaz “200 civarında burada gecekondu var. Yazıktır, günahtır. Buradaki bire bir evde temsil ortamında bibi yatan var. Allah korusun burada tıpkısı sallantı olsa yıkılacaklar. Evlerin içi bile yamuk. 40’a yakın kişinin tapu tahsis belgesi var fakat diğerlerinin bulunmayan” ifadelerini kullandı.

“Habbe içi rampa üzere”

61 yıldır bölgede aktif 87 yaşındaki Kemal Çetin dahi, suyun çekilmesi sonucu evlerin canip yatmaya başladığını ve bazen evlerde çatlaklar oluştuğunu söyledi. “Sarsıntı olsa hepsi yıkılır” diyen Korkulu, bozuk olmadığını belirterek, “Familya yatınca sadık habbe içi da yana yatıyor ve rampa kabil oluyor. Tutup beton dökersen anca düzeliyor. Şuana büyüklüğünde yıkılan olmadı ancak çatlaklar oluyor, onları de alçıyla sıvıyoruz. Allah yadımlama göstermesin” diye niteleyerek konuştu.

Share: