Antalya’da “Afet İstişare Toplantısı” yapıldı

Antalya Ticaret Platformu Derneği (ATİP) İnşaat Komisyonu yoluyla kıran sonrası planlama, önleme ve çözüm süreçlerine ilişik “Kıran İstişare Toplantısı” düzenlendi.

Konyaaltı ilçesinde kâin aynı iş merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) mecbur odaların başkanları ve sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

ATİP Başkanı Majör Kabasakal, küşat konuşmasında, hareket bölgesinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Türkiye’nin iri bir facia yaşadığını belirten Kabasakal, “Dünyanın başına gelmeyen elim benzeri kıran yaşadık. Birçoğumuz bölgeyi musahabe ettik. Geldiğimizde gördüğümüz manzarayı anlatım edemedik. Önceki seçme afetle kıyaslanamayacak bir proses yaşadık.” diye konuştu.

Kabasakal, yer sarsıntısı bölgesi amacıyla Türkiye’nin dört bir birlikte yardım çalışmaları yapıldığını hatırlatarak, kâin gücün akla yatkın ve kontrollü kullanılması gerektiğine dikkati çekti.

Yaşanan afetin doğru yorumlanması ve anlaşılması üzere uzmanlarının bire bir araya gelmesinin şişman önem sunu ettiğini belirten Kabasakal, “Alay Malay kentin ek değerine kullanabilecek organizasyonlar oluşturmamız geçişsiz. Tıpkı araya gelip değişmeyen vericileri tetiklemek zorundayız. Temennim bu güruh tıpkı önceki olsun ve afetlerle yaşamayı öğrenelim. Bunu kavramamız için ilgilisinden doğru hikmet alarak, mağduriyeti elbette azaltabiliriz bunun derdine düşmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından bakış başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri deprem bölgesinde yaşananlara ilgili Antalya özelinde ve Türkiye genelinde değerlendirmelerde bulundu.

Share: