Annesinin düğün hediyesi “camız” antant kaynağı oldu

Kayseri’da annesinin düğün hediyesi namına verdiği mandaya gözü gibi vekil Durmuş Erol, 22 yıldır bu hayvandan sağladığı sürüyle geçiniyor.

Develi ilçesi Çayırözü Mahallesi’nde cıvıl cıvıl Erol, “Esmer kız” ismini verdiği manda yardımıyla sürü sahibi oldu.

Zamanla sürüsündeki manda sayısı 100’e yaklaşan Erol, 27 yaşında olmasına satmadığı “Kara kız”a gözü kabilinden bakıyor.

Her ahit mandasının bakımını özenle eden Erol, Erciyes’in eteklerindeki sulak alana otlatmak amacıyla götürüyor.

“Benim varlığım o”

3 bala babası Erol, AA muhabirine, yaşadığı mahallede esas kavil kaynağının hayvancılık olduğunu belirterek, besiciliğe annesinin düğün hediyesi olan camız ile başladığını söyledi.

Tüm gelirini bu camız sayesinde elde ettiğini belirten Erol, “Benim varlığım o. 15 sene çekici çocuk dünyaya getirdi. Hakeza olunca da hayvanlarım çoğaldı, 100’e andıran camızım oldu. Tıpkı kısmını sattık. Şimdi elimde tahminî 50 manda var. Şu an 27 yaşında. Bu bölgede gözyaşı namına bu büyüklüğünde büyüğünü görmedim. 17-18 yaşına gelince ‘yaşlı’ deyip hayvanlarını satıyorlar. İlk ayn ağrımız olduğu amacıyla satmadım. Ömrü ne kadarsa ona bakacağım.” ifadelerini kullandı.

Erol, ekincilik ve hayvancılığın çokça bereketli ayrımsız hisse senedi olduğunu anlatarak, çocuklarına bile manda yetiştiriciliğini öğrettiğini, bu işle geleceklerini kurmaları yönünde telkinde bulunduğunu aktardı.

Mandalardan elde ettiği süte, bu sütle hazırlanan yoğurda, kaymağa vatandaşların ikbal ettiğini, talebi karşılamakta zorlandığını dile getiren Erol, şöyle dedi:

“Sabah ahıra gider, sağım yapar, hayvanların yemini veririm. Sağımdan bilahare hayvanları çobana veririz. Saat 18.00 üzere eve gelir. Gene sağımlarını yaparız. Bu hayvanat bizim geçimimiz. Bire Bir kişinin iki camızı olsa benzeri evi geçindirir, bambaşka işe gitmesine lüzum kalmaz. Mandanın sütünü ve yoğurdunu satıyorum. Uzamak isteyenlere birlikte yıkılmak yapıyoruz. Manda sütünün ve yoğurdunun değerini insanlar biliyor. Elhak eser yetiştiremiyorum. Mandanın sütü çok olmaz, kısıtlanmış çıktığı amacıyla birlikte talepleri karşılamakta zorlanıyoruz. Günce 50-60 litre benzin alıyorum.”Share: