Ankara’daki ecnebi diplomatlar depremzedeler amacıyla AFAD’a nakdi hediye yaptı

Sri Lanka, Cezayir, Cibuti, Malta, Karadağ ve Bakir Zelanda’nın Ankara büyükelçileri öncülüğünde başkentteki yabancı diplomatlar, Türkiye’deki depremzedelere yönelik yardım çalışmalarında kullanılmak için topladıkları 123 bin 500 lirayı AFAD Başkanı Yunus Sezer’e tasdik etti.

Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılmış açıklamaya bakarak, Büyükelçi Saranya Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, eşkâl üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenlere Ankara’birlikte kâin diplomatların üstelik müzaheret sağlaması üzere hamle başlattı.

Söz konusu hamle sonucu diplomatlarca 123 bin 500 liralık tutarında simgesel ulama toplandı.

Cibuti, Malta, Karadağ, Eskimemiş Zelanda ve Sri Lanka’nın Ankara büyükelçileri, toplanan bağışı AFAD Genel Merkezinde Sezer’e teslim etti.

AFAD’dahi bağışın teslimi için düzenlenen toplantıda Dışişleri Nazır Yardımcısı Yasin Ekrem Serim ve Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Umumi Müdürü Büyükelçi Oğuzhan Ertuğrul de düzlük aldı.

Dışişleri Nazır Yardımcısı Serim ve AFAD Başkanı Sezer, Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Dissanayake’ye diplomatların ödül girişiminden ufuk teşekkürname ederken, destek veren gayrı büyükelçilere da depremzedelere yardım etme taleplerinden kontekst şükranlarını sundu.

Serim, deprem bölgelerindeki arama istirdat çalışmalarında uluslararası toplumun oynadığı role dikkati çekerek, Birleşmiş Milletlerin (BM) yaptığı insancasına yardım çağrısıyla ilişkin minnettarlığını dile getirdi. Serim, Türkiye’nin yardımların Suriye’ye ulaşmasını birlikte kolaylaştırdığını kaydetti.

Dissanayake Türkiye’nin ülkesine desteğini anımsattı

Sefirikebir Dissanayake dahi Türkiye’nin, 2004’teki tsunami sonrası, Kovid-19 salgını ve tıbbi gereç sıkıntısı çekilen süreçte ülkesini tıbbi materyal ile desteklediğini hatırlattı.

Söz konusu bağışı koordine ederek yaptığı katkının, Türkiye’nin yardımına çokça âdeta bire bir eşit olduğunu kaydeden Büyükelçi, Sri Lanka facia engelleme ekiplerinin tamamıyla Türkiye’ye yardıma hazır olduğunu vurguladı.

AFAD Başkanı Sezer üstelik 11 ilde 40 binden aşkın insanın hayatını kaybettiği, 14 milyondan çok insanın ve 10 binin üzerinde yerleşim yerinin depremden etkilendiği bilgisini paylaşırken, şimdiye büyüklüğünde 1 milyonun üstünde depremzedeye geçici barınak sağlandığını bildirdi.

Toplantının peşi sıra büyükelçiler, AFAD Ivedili Kapsam Koordinasyon Merkezini gezdi.

Öte yandan açıklamada, Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdillahi’nin bile bağışın koordinasyonunda takı üstlendiği kaydedildi.

Share: