‘Anadolu’nun Topkapı Sarayı’ ziyaretçilerini unutulmaz aynı zaman yolculuğuna çıkartıyor

– ‘Anadolu’nun Topkapı Sarayı’ ziyaretçilerini unutulmaz tıpkısı ruz yolculuğuna çıkartıyor

8 medeniyete ocak sahipliği yapan Çorum Müzesi, sergilenen 15 bin eserle sıra tutkunlarını bekliyor

1914 yılında şifahane namına inşa edilen ve ardından meslek hizmeti veren 108 almanak bir geçmişe müze, Türkiye’deki mahdut mimarlık asar arasında meydan alıyor

ÇORUM – “Anadolu’nun Topkapı Sarayı” adına adlandırılan Çorum Müzesi, ziyaretçilerini unutulmaz benzeri zaman yolculuğuna çıkarıyor. 8 medeniyete familya sahipliği eden Çorum Müzesi, sergilenen 15 bin eserle güneş tutkunlarını bekliyor.

1914 yılında hastane kendisine düz yazı edilen ve peşi sıra ekol hizmeti veren 108 almanak bire bir geçmişe eş Çorum Müzesi, Türkiye’deki az mimari asar arasında saha alıyor. eskiden yakalandıkları hastalıklara onma arayanların akın ettiği, ardından öğrencilerin ati hayallerinin şahidi olan tarihi yapı 2003 yılında müzeye dönüştürüldü. Çorum Türkiye’üstelik kazı bilimi alanında de kocaman tıpkı yere sahipken Hattuşa Şapinuva, Alacahöyük, Eskiyapar ve Resuloğlu kabilinden kazı bilimsel kazı alanlarında kâin tarihi eserler müzede sergileniyor.

Nadide asar sergileniyor

Türkiye’nin geçmiş leyli müzesi olma özelliğini yanı sıra ‘Korunması Gerekli Gayrimenkul Hars Varlığı’ kendisine tescillenen Çorum Müzesi’nde turizm sezonu öncesi vitrinleri yenilendi. Nadide eserlerin sergilendiği müzede yapılan düzenleme ile kâh asar ilk kez görücüye çıktı. Müzenin 4’üncü katında düz düzlük ve Mutat, Helenistik, Roma ile Şarki Roma dönemlerine ilişkin altın eserlerin sergilendiği kadeh vitrinlerde sıralama sergileme çalışmaları kapsamında değişikliğe gidildi. Müze deposunda kâin 115 altın ve nısıf değerli taşlardan işlenmiş, güçlük ve ziynet eserlerinden oluşan eserlerin şişman çoğunluğu müsadere, satın alma ve istirdat kazıları marifetiyle ülkeye kazandırılırken, eserler antik dönemin etkileyici yeni fikirleri ile üretilen zengin maden işçiliğinin zer örneklerinden oluşuyor.

3 bin 600 yıllık Eti mührü dikkat çekiyor

Müzedeki nadide eserler ortada krem kutusunda sıkıntılı dışına kaçırılmak üzereyken polis ekiplerince ele geçirilen Eti döneminde kral ile katip beyninde yapılan yazışmalarda geçer ve dünyada üç kıta bulunduğu belirtilen tunç 3 bin 600 yıllık Hitit mührü ile tarlasını süren bire bir ekinci yoluyla kâin bronz, nikel, sim ve altın kabilinden değerli madenlerden işlenmiş antrparantez Eti etki sanatının oylumlu bir örneğinin de ortaya çıkmasını sağlayıcı ve dünyada eşi tıpkısı olmayan Hitit bileziği bulunuyor.

‘Fırtına Tanrısı’na ihsan yerine verilen miğfer, müzede sergilenmeye başladı

Ortaköy ilçesindeki Şapinuva ören yerindeki arkeolojik kazılarda mevcut 3 bin 300 yıllık bronz cenkçi miğferine porte biçilemiyor. 2002 yılında bulunmasının arkası sıra rahmetli Dr. Mustafa Süel eliyle bili dünyasına kazandırılan savaşçı miğferinin dünyada eşi bire bir bulunmuyor. Tunç çarpışma malzemelerinin savaşlarda çalıntı olarak alınması ve bronzun yine eritilerek yeniden eksantrik üretimlerde kullanılmasından dolayı günümüze haddinden fazla öğütücü diş ulaşabilen, ezilmiş ve fesih olmuş durumdaki tolga, Hitit İmparatorluğu döneminden günümüze ulaşan biteviye olması açısından oldukça önem arz ediyor. Mitolojide ‘Fırtına Tanrısı’na ihsan adına verilen miğfer, müzede sergilenmeye başladı.

Altın madalyon dikkat çekiyor

Çorum Müzesi’ndeki nadide eserlerden birisi ise definecilerin sinsice kazıda bulduğu, üstünde Hazreti İsa’nın necef taşına işlenmiş figürünün bulunduğu zer madalyon. Ancak dışına kaçırılmak üzereyken uyanık ekiplerinin başarılı operasyonla ele geçirilen madalyon yapılan incelemede tahminî 1500 almanak olduğu belirlendi. Müzede özel olarak tıpkısı vitrinde sergilenen zer madalyon, ziyaretçilerin üstelik ilgisini çekiyor. Çorum Müzesi Müdürü Kip Şimşekli Fener, 2020 yılında Türkiye ve dünyayı etkisi altına düz pandemi dolaysıyla müzelerde ziyaretçi sayılarında pahal bire bir eksilme olduğunu ve akıbet birkaç yıldır ruhsuz tıpkısı zaman geçirdiklerini söyledi.

“Yaptığımız yenilikleri ziyaretçilerimizin beğenisine sunduk”

Çıktı dünyada ve ülkemizde pandeminin adım adım etkisini kaybettiği benzeri dönemde eskimemiş sezona tedbir çalışmaları kapsamında müzelerin vitrinlerinde yenileme çalışması yaptıklarını dile getiren Çakar, “Bu sene ziyaretçi sayısında gösterişli ayrımsız çoğalma olacağını düşünüyoruz. Özellikle son biraz aydır müzemizde çokça sayıda yenilik yaptık. Vitrinlerini yeniledik. Gerek kazı bilimsel kazılarda gerekse jandarma ve polis güçleri teşkilatımızın yaptığı dokunaklı çalışmalar böylelikle müzemiz koleksiyonuna kazandırılan haddinden fazla sayıda ünik ürün var. Bu nadide eserleri ziyaretçilerimizin beğenisine sunmak amacıyla pahal bir say yaptık. Yaptığımız yenilikleri ziyaretçilerimizin beğenisine sunduk” dedi.

Çorum Müzesi’nde sergilenen eserler arasında nadide asar bulunduğunu hatırlatan Şimşekli Fener, “Yaşıt atfetmek icabında ayrımsız çiftçimiz vasıtasıyla bulunarak restorasyonu tamamlanarak sergilenmeye başlanan benzeri Eti bileziğimiz var. Gine cingöz yoluyla yapılan operasyon sırasında yakalanarak müzemize getirilen akıbet etap iyice ünik ayrımsız kitap olan müzemize kazandırılan aynı damga var. Gine geçtiğimiz yıllarda polis güçleri ve jandarmamızın yaptığı operasyonlar sonucunda yakalanarak müzemize kazandırılan Hz. İsa’nın üstünde betimlendiği akıbet rütbe domuzuna ayrımsız madalyon var” diyerek konuştu.

“Çağ tutkunlarını Çorum Müzesine bekliyoruz”

Bütün ziyaretçileri Çorum Müzesine beklediklerini açıklayan Şimşekli Fener, “Çorum Müzesi ülkemizdeki koskocaman müzelerden bire bir tanesi. Müzemizde 15 bin kadar özellikle Eti dönemi ve sakat Tunç çağı döneminden sâdır ilimiz sınırları içerisindeki kazı bilimsel kazı alanlarından lazım kazılar gerekse gayrı yollarla mzemize kazandırılan 15 bin büyüklüğünde işaret var. Bunların bin tanesi müzemizde sergileyerek ziyaretçilerimizin beğenisine sunuyoruz” ifadelerini kullandı.Share: