Amasra Beyaz Zehir Kazasını Araştırı Komisyonu Bartın’da

Amasra Beyaz Zehir Kazasını Araştırı Komisyonu Bartın’dahi

Encümen Başkanı Taner Yıldız: Buradaki lüzumlu kanun bazında, gerekse mevzuat bazında yapacağımız tespitlerin inşallah bundan sonraki eroin kazalarının önlenmesine yardım koyacağına inanıyoruz”

“seçkin şeyin tutkun kalmaksızın, inandığımız hep doğruları de inşallah bu alt kurul raporuna dercedip, 25 Ocak’a kadar bize tanınan üç mahiye süre içerisinde TBMM Başkanlığına bile inşallah vermiş olacağız”

BARTIN Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen ve 42 beyaz zehir işçisinin hayatını kaybettiği beyaz zehir kazasıyla ilgili eski Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Taner Nasip başkanlığındaki Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, TKK Amasra Müessesesi Müdürlüğüne geldi.

Komisyon başkanı Yılsız, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Nazik Budun Meclisi Araştırı Komisyonu olarak Amasra’daki eroin kazasıyla ait yerine bunların yerinde tespit edilmesi ve tıpkısı sonraki kazanın önlenmesine için Amasra’dahi olduklarını belirtti. 19 alt kurul üyesi ve farklı kurumlarda etkin uzmanlarla birlikte Amasra’dahi olduklarını tabir fail Yıldız, “Komisyonumuz bugüne büyüklüğünde 8 parça toplantı yaptı ve bu toplantıda sivil sosyete örgütleri, sendikalar, hür teşebbüs, kamu sektörü, Erke Bakanlığı, Düzentileme Bakanlığı kabil ait, münasebetli ve kapalı hep kuruluşlarla görüşmelerini yaptı. Burada yardım koyan hep komite ve partili arkadaşlarımıza teşekkürname ediyoruz. Bu yargının ve yürütmenin başında bulunduğu aynı ebat. etki süreci bitmeme ediyor, bağımlı kim, şuanda bu madene tığ inemeyeceğiz. ateş devam ettiği ve şuanda adli makamlar elinde tasarruf bulunduğu amacıyla. Ama yarın Zonguldak’ta farklı ayrımsız müessesede analog bire bir madene inik olacağız” dedi.

“Anlatım 25 Ocak’ta TBMM Başkanlığına sunulacak”

Kamu ve hür teşebbüs ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından gelen yetkililerden bakir tıpkısı brifing alacaklarını vurgulayan Talih, “Şuana büyüklüğünde yapılan toplantılarda gerekli havalandırmayla ait, lazım tahkimatla ilişkin, gerekse uygulayım bilimi ve donanımlarla ilgili gerekse bile terbiye ve personelimizin eğitimiyle durumuyla alakadar birçok konuyu ahbaplık etmek imkanı bulduk. Komisyondan soruları cevaplanmamış rüfeka, burada sonuncu olarak cevabını bilcümle bu arada almış olacağız. Bununla alakalı lazım müzakereleri bitmeme ettireceğiz. gelişigüzel şeyin mecbur kalmaksızın, inandığımız bütün doğruları bile inşallah bu alt kurul raporuna dercedip, 25 Ocak’a büyüklüğünde bize tanınan üç maaş müddet içerisinde Türkiye Balaban Kavim Meclisi Başkanlığına bile inşallah vermiş olacağız. Ehlihibre arkadaşlarımız de bizlerde çalışmalarımıza devam ediyor. Bizim buradaki icap kanun bazında, gerekse mevzuat bazında yapacağımız tespitlerin inşallah bundan sonraki eroin kazalarının önlenmesine yardım koyacağına inanıyoruz. Gerek taşkömürlerin, gerekse linyitlerin hakeza özgür bire bir çalışmayla bu arada değişik madenlerden apayrı bire bir yanı var. Metan gazıyla olan münasebetleri haddinden fazla henüz farklı incelenmesi, irdelenmesi gerekiyor. Bunlarla dayalı tedbirlerin çok henüz farklı ayrımsız şekilde alınması gerekiyor. Bununla ilgili bire bir kurumsal yeti var. Şimdiye büyüklüğünde cesim bire bir birikim var. Bunların akıllıca işletmelerle birleştirilerek bu kazaların önüne geçmeyle ait hem niyetimizi hem gayretimizi, bunla müteallik yasa ve mevzuat çalışmalarını tamamlamış olacağız.”

Tıpkı işçi temsilcisinin eroin kazasından sonra işçilerin yaklaşık 40 çağ izne çıkarıldığını, bunların almanak izinlerinden kullandırıldığını ve çor durumlarında cevaz kullanamadıklarını, 70 civarında çalışanın birlikte minimum ücretin altında aylık aldıkları yönünde sorunlarını iletti. Felek, “Komite çalışmalarımız sırasında bu laf gündeme geldi. parlamento kendisine buradayız. Icra yerine de hem Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla konuyu paylaştık, bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin çıkacağını söylediler. Bu konunun takibindeyiz. Asgari ücretin altında değme ücretin alınması söz konusu gayrimümkün. Bu konuyla ilişkin buradaki arkadaşlarımız buna özen edecektir” dedi.

Share: