Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan’dan Kartal Cemevi Başkanı Sarıtaş’a yapılan saldırıyla ilişik açıklama Açıklaması

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Haydar Kalımlı Doğan, Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’ın evinin önünde kimliği elan belirlenemeyen kişilerce saldırıya uğramasını kınadı.

Doğan, Kartal Cemevi’nde matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, muharrem ayının ilk haset Ankara’üstelik eş anlı kendisine cemevlerine yapılan saldırıdan sonra, dün gece de federasyonlarının 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Sarıtaş’ın evinin önünde motorlu ve kasklı iki can yoluyla saldırıya uğradığını hatırlattı.

Sarıtaş’a yapılan saldırının faillerinin benzeri an geçmiş yakalanıp adalete konfirmasyon edilmesini beklediklerini belirten Doğan şunları kaydetti:

“Ülkemizin sonuç zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu tütsülü ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız. Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya müteveccih bu çeşit saldırıları kınıyoruz. Tarihten aldığımız Hz. Şanlı Efendimiz’in felsefesi ‘Bin el mazlum olsan bile tıpkı nöbet zalim olma.’ şiarıyla bu tuhaf olaylarda sabrımızı koruyoruz. Bu topraklarda gündüz süresince Aleviler hiçbir toplumun hiçbir kesimine cebin ön yargı taşımamış, acımasız olmamış ve tesanüt, angajman muadele, beraberlik duygularıyla karşılık vatandaşları oldukları vatanın benzeri ferdi olma düşüncesini taşımışlardır. Eksiksiz siyasi parti liderlerine ve halkımıza muharrem oruçlarının tutulduğu, lokmaların paylaşıldığı bu matem günlerimizde ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı bu kaosa karşı irtibat, kardeşlik mesajlarının verilmesi için 3 bine mümasil cemevimizin kapısının sonuna büyüklüğünde boş olduğunu vurguluyor ve sizleri muharrem lokmamızı paylaşmaya davet ediyoruz.”

Açıklamada farklı Alevi derneklerinin yöneticileri da kayran aldı.

Kartal Belediye Reisi Yüksel’den geçmiş olsun mesajı

Öte yandan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel üstelik Sarıtaş için geçmiş olsun mesajı yayımladı.

Aşure Ayı ayında angajman ve beraberliğe kast edenleri seri kınadığını tamlayan Yüksel, mesajında, “Muharrem ayında bağlantı ve beraberliğimize kast edenleri şiddetli kınıyor, saldırganların ayrımsız zaman evvel türe uğrunda hesap vermesini diliyorum.” ifadesini kullandı.

Share: