Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan: “Alevi Kurumlarını Sindirmeye, Korkutmaya Müteveccih Saldırıları Kınıyoruz”

Selen : OKTAY YILDIRIM Müşteri: HIÇLIK KARABAYIR

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Haydar Zevalsiz Doğan, dün akşam Federasyon İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a yönelik saldırıyla ilgilendiren adına “Ülkemizin akıbet zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu dumanlı ve suratsız çağrıştırıcı dönemin farkındayız. Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya müteveccih bu kabil saldırıları kınıyoruz” açıklamasını yaptı.

Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş, güzeşte akşam evinin uğrunda bulunak istifsar bahanesiyle motosikletle yanaşan iki hayat aracılığıyla saldırıya uğramıştı. Alevi Vakıfları Federasyon’u üstelik konuyla ait zaman Kartal Cemevi’nde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, CHP Kartal İlçe Başkanı Kibar Argunşah, Alevi Dernekleri başkanları, sivil topluluk kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Alevi toplum örgütü ve vakıfları özellikle görünmek amacıyla çok sayıda sivil topluluk kuruluşunun imza koyduğu açıklamayı okuyan Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Haydar Kalıcı Doğan, Muharrem’in geçmiş günü üstelik Ankara’bile senkronik adına cemevlerine yönelik saldırılar yapıldığına dikkati çekerek şunları söyledi:

“ÜLKEMİZ BULANIK VE KARANLIĞIN İÇİNE ÇEKİLMEYE ÇALIŞILIYOR: Aşure Ayı’in 7. haset Alevi Vakıfları Federasyonumuz 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş canımız, evinin uğrunda kimliği belirsiz motorlu, kasklı 2 gönül aracılığıyla saldırıya uğramıştır. Çekicilik Başkanımıza yapılan bu saldırının faillerinin bire bir dakika önceki yakalanıp, adalete konfirmasyon edilmesini bekliyoruz. Ülkemizin sonuç zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu dumanlı ve kaka çağrıştırıcı dönemin farkındayız.

ALEVİ KURUMLARINI SİNDERMEYE KORKUTMAYA YÖNELİK SALDIRILARI KINIYORUZ: Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya müteveccih bu çeşit saldırıları kınıyoruz. Bu topraklarda tarih boyunca Aleviler, tek toplumun hiçbir kesimine alın peşin hüküm taşımamış, zalim tor ve el birliği, temas, beraberlik ve kardeşlik duygularıyla karşılık vatandaşlık temelinde kuma hayat kurma mücadelesi vermiştir.

KAMUOYUNA ÇAĞRIMIZDIR: Kamuoyuna çağrımızdır. Türkiye’birlikte farklı düşünenlere cebin geliştirilen linç girişimleri ve saldırıların takipçisi olalım. Bu saldırıların ve tiksinme suçluların serencam bulması için hal üretelim. daha çok herhangi bir cemevine ve yöneticilerine karşı saldırıların karşısında olalım. Muharrem oruçlarının tutulduğu bu günlerde ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı bu kaosa cebin angajman, muadele içinde, değme canımızda, lokmalarımızı behre etmeye bitmeme edeceğiz. Pirimiz Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin iyicene deyimiyle kadın canlar aynı olalım, bilgili olalım, güçlü olalım. Antrparantez bu matbuat açıklamamıza bindi veren siyasal parti temsilcilerine, milletvekillerine, kurum yöneticilerine da desteklerinden dünya diğer cemi sivil cemiyet kurumlarına olduğu kabil teşekkürler ediyoruz.”

Share: