Aksaray’da anadan doğma gözsüz Meryemana’nın “müşahede” sevinci

Aksaray’dahi anadan doğma âmâ Meryemana Ayı, otama gördüğü hastanede rüyet yetisi kazandı.

Sevinçli köyünde 5 çocuklu Ayı ailesinin kızları 16 yaşındaki Meryemana Kocaoğlan, yüzdelik 85 müşahede engeliyle dünyaya geldi.

Görme yetisi giderek elan dahi azalan Kocaoğlan, yüzde 100’e ulaşan rüyet kaybı nedeniyle beş 2. sınıftan terk etmek zorunda kaldı.

Kızının tedavisi amacıyla alanında ehlivukuf doktorlarla mülaki baba Ömer Ayı, kızının göz merceğinin değiştirilmesi ile baştan görmesinin sağlanabileceği bilgisi üzerine müzaheret aramaya başladı.

Türkiye’de iki hususi hastanede yapılabilen ameliyatın masraflarını karşılayamayan Karaoğlan, köy muhtarı Nurettin Şener’den müzaheret talebinde bulundu.

Kocaoğlan ailesinin müzaheret talebi, karye ziyaretlerinde kâin Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’ya Koyun Direngen Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk aracılığıyla aktarıldı.

Genç kızın sağlığına kavuşturulması ve yapılacak ameliyat ile ait temas kalem yardımın yapılması talimatını vererek girişimlerde mevcut Vali Aydoğdu’ya iyilikçi benzeri hareket insanı bile korumak istediğini bildirdi.

Ziyarette duygulu anlar yaşandı

Müjdeli haberi düzlük Meryemana Ayı’ın ayn mercekleri özel aynı hastanede yapılan ameliyatla değiştirildi.

Yüzde 100 görme yetisine munsap Meryemana’nın tedavisi devam ederken, babası ve köy muhtarı ile alay malay Vali Aydoğdu’ya teşekkürname ziyaretinde bulundu.

Ilbay Aydoğdu, duyar anların yaşandığı ziyarette, “Meryemananın gözlerindeki ışıltıyı koymak dünyaya değer. Kızımız, belki üstelik birlik tonlarında tek görmediği renkleri, gökyüzünün maviliğini bakir doğmuşçasına baştan görüyor. Onun duası bizlere kâfi. Kullanılmamış hayatının kendisine muvaffakiyet ve mutluluk getirmesini diliyorum.” dedi.

“Dünyaya baştan geldim”

Yaşadığı mutluluğu tarif edemeyeceğini tamlayan Meryemana Kocaoğlan ise hayallerini akdetmek üzere adeta yeniden doğduğunu belirterek, “Dünyaya yeniden geldim ve çok mutluyum. Demincek eğitimime baştan başlayacağım ve hekim almak istiyorum. Tedavimle ilgilendiren bana destek olan valimiz özellikle koyulmak için, hayırseverlere, muhtarımıza, Kucak Muannit Yetiştiricileri Birliği başkanımıza ve çok teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Ata Ayı ise yapılan cerrahi müdahale ile kızının dünyasının değiştiğini, ailece çokça bahtiyar olduklarını söyledi.Share: