AK Tümen Mersin Ağacı Mebus Yılmayan: “Mersin Ağacı’imiz depremzedelerimize aguş açan önce şehirlerden oldu”

DÜRÜST Tümen Mersin Saylav ve TBMM Temel Komisyonu Katip Üyesi Zeynep Gül Yılmayan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Mersin’in depremzedelere aguş açan geçmiş şehirlerden biri olduğunu belirterek, “Bir Anda hemencecik hepsinin ağzından dökülen ilk yekpare ‘Allah’a şükür’, devletine teşekkürname, ardından aynı dakika önceki memleketlerine dolaşım isteği oldu. Devletimiz birlikte bu yönde çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Türkiye’nin yüreğinde derin yaralar açan, asrın yeryüzü büyük felaketinin ardından fehamet budun halk ele vererek yaraları sarmaya, acıları dindirmeye, sarsıntı enkazını koparmak amacıyla herkesin var gücüyle çalışmaya devam ettiğini kaydeden Yılmayan, ülkenin dört bir birlikte olduğu gibi Mersin Ağacı’üstelik de sarsıntı felaketinin izlerini silmek amacıyla olağanüstü tıpkı himmet gösterildiğini vurguladı. 11 ili etkileyen deprem felaketine arz andıran ve tehlikesiz bölgelerden biri olarak düzlük kayran Mersin’in, afetten etkilenen vatandaşlara kucak açan önce şehirlerden biri olduğunu vurgulayan Yılmayan, “Mersin’imizdeki kamu hava ve kuruluşlarında 2 bin 617, meslek pansiyonlarında 3 bin 525, özel yurtlarda bin 166, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığımız bünyesindeki KYK yurtlarımızda 9 bin 945, otel, motel ve gayrı işletmelerde ise 32 bin 693 güç başlamak amacıyla bütün 50 bin 101 afetzede vatandaşımız barındırılmaktadır. Evlerde barındırılan afetzede vatandaşlarımızın sayısı ise 105 bin 498’dir. Şehremaneti tesislerinde barındırılan 5 bin 19 vatandaşımız ile alay malay şu zaman itibariyle ilimizde mukayyet yerine bulunan depremzede sayısı 160 bin 618’dir” diye konuştu.

“Sazak’deki hastanelerde 23 bin 563 afetzede otama gördü”

Yılmaz, Mersin’in sarsıntı felaketinin ardından barınmanın yanı sıra, yaralılar amacıyla birlikte sağlık üssü haline geldiğini, 23 bin 563 afetzedenin ildeki esenlik birimleri ve hastanelerden bakım aldığını söyledi. Asrın felaketinin ardından milletvekilleri ve kurum üyeleriyle gelişigüzel Sazak’dahi barındırılan ve hastanelerde tedavi edilen depremzedeleri müzakere ettiklerini anımsatan Yılmaz, afetzede vatandaşların acılarını tesahup etmek ve yaralarını yok etmek için ellerinden mevrut gayreti gösterdiklerini kaydetti. Yılmaz, “Depremzedelerimizin hemencecik hemencek hepsinin ağzından dökülen önceki eksiksiz, ‘Allah’a şükür’, devletine teşekkürname, arkası sıra tıpkı dakika ilk memleketlerine dönme isteği olmuştur. Devletimiz dahi bu yönde çalışmalarını sürdürüyor. Depremzedelerimiz için eğreti tahaffuz alanları, taşımalık kentlerin yapımı bitmeme ediyor. Ayrıca Cumhuriyet Altını tarihinin yer nazik kıran göz imal seferberliği çerçevesinde temelli konutlar için de önce temeller atıldı. 2 kamer içerisinde hep 309 bin konutumuzun yapım süreci başlayacak. İnşallah depremzedelerimiz 1 yıl süresince yuvalarına kavuşmuş olacak. El birliğiyle, bilcümle şehirlerimizi yeniden kalkındıracak, ekonomisiyle, kültürüyle, sanatıyla, depremden etkilenen beher ilimizi seçme alanda baştan diriltme edeceğiz. Aynı misil elan yer sarsıntısı felaketinde ahiret yolculuğu fail tamam vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza evgin şifalar murat ediyor, yakınlarına ve eren milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum” şeklinde konuştu. – MERSİN

Share: