AK Parti’li Özşavlı’dan California Valisi Newsom’a “Soykırımı Yâd Haset” tepkisi Açıklaması

YANLIŞSIZ Tümen Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı, California Valisi Gavin Newsom’un, 24 Nisan’ın, “Soykırımı Anma Haset” zar edilmesine defa açan kanun tasarısını imzalamasına tepki göstererek, “Ermenilerin Türkleri katlettiğini gösteren belgeleri, yabancı arşivlerden birlikte pir benzeri antoloji yaparak California Valisi Newsom’a göndereceğim ve bu kararından vazgeçmesini isteyeceğim.” dedi.

Özşavlı, Divan’te düzenlediği matbuat toplantısında, CHP’nin, başörtüsüne yönelik yasa teklifini Sedir Başkanlığına sunduğunu hatırlatarak, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, kült istismarının ayrımsız örneğini henüz sergilediğini dile getirdi.

“CHP’nin, günümüzün en şişman ilmek istismarcısı.” olduğunu belirten Özşavlı, “Cumhurbaşkanımızın başörtüsünün anayasal güvence çıkışından sonraları CHP Kadro Başkanvekili Bağımsız Özel, ‘Yeni esas, yıpranmamış Meclisin işi.’ diyerek topu topu taca attı ve Kılıçdaroğlu’nun bu konuda yürekten olmadığını bir kez elan gösterdi.” diyerek konuştu.

Altılı masanın, güzeşte itibarıyla 2023 seçimlerini kaybettiğini belirten Özşavlı, “Kılıçdaroğlu hem kendini hem de altılı masayı yaktı. Bu genişlik altılı masanın dağılmasına illet kabil.” ifadelerini kullandı.

“Tarih siyasete maşa edilmemeli”

Özşavlı, California Valisi Gavin Newsom’un, 24 Nisan’ın, “Soykırımı Anma Günü” zar edilmesine el açan yasa tasarısını imzalamasına da değindi.

İngiliz arşivinden, Ermenilerin, 1896’birlikte Maraş’ta 230 Osmanlı askerini katlettiğini yansıtan tıpkısı belgeyi gösteren Özşavlı, 1850’de başlayan Ermeni şiddetinin, Anadolu’yu sardığını, 1915’te umumi ayrımsız isyana dönüştüğü için devletin hazırlık ahzetmek zorunda kaldığını vurguladı.

Ermenilerin, Anadolu’daki katliamlarını yansıtan binlerce doküman bulunduğuna dikkati calip Özşavlı, şunları kaydetti:

“Ermeni şiddeti sonucunda çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu’dahi doğmak üzere 1922’ye kadar 600 bin Mütedeyyin katledildi. Ermenilerin Türkleri katlettiğini gösteren belgeleri, ecnebi arşivlerden dahi fena hâlde benzeri antoloji yaparak California Valisi Newsom’a göndereceğim ve bu kararından vazgeçmesini isteyeceğim. Serencam evre haksız, hukuksuz bire bir karar. Gündüz siyasete cihaz edilmemeli. ABD’deki Ermenilerin birçoğu California’birlikte yaşıyor. Ermenilerin oylarını ahzetmek için daima onların istediği tarzda siyasi kararlar alıyorlar.”

Share: