AK Parti’li Eroğlu’ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesine “içme suyu” tepkisi Açıklaması

Sakat Orman ve Akarsu İşleri Bakanı, SELIM Öğür Afyonkarahisar Mebus Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 3,5 yıldır temas içme suyu yatırımının bulunmadığını belirtti.

Eroğlu, yaptığı mukayyet açıklamada, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile YANLIŞSIZ Tümen iktidarı döneminde yapılan yatırımlarla İstanbul’un içmece suyu sorununu kökünden çözdüklerini kaydetti.

İstanbul’da su kaynaklarının kapasitesini 10 katına çıkardıklarını anlatan Eroğlu, “İstanbul’un suyunu bizler getirdik. Dev barajları, içinden otomobil sabık içme suyu arıtma tesislerini, içmece suyu akıtma hatlarını, dünyanın sunu modern içme suyu tasfiye tesislerini İstanbul’a kazandırdık. Ağız Ağıza çürümüş, küflenmiş içmece suyu şebekesini modern borularla yeniledik.” ifadelerini kullandı.

Melen Projesi ile İstanbul’un 2071’e büyüklüğünde içmece suyu sorununu çözdüklerini vurgulayan Eroğlu, “Cumhuriyet tarihinin bildirme büyük içme suyu temin projesi olan Melen Projesi, toplanmış 4 safhadan müteşekkil olup nihai safhası tamamlandığında İstanbul’a almanak takriben 1 bilyon metreküp arttırma akarsu gerçekleştirme edilecek. Projenin önce üç safhası tamamlanırken dördüncü safhasında ise çalışmaların şişman bölümü bitirildi. Bu kapsamda Melen Barajı’nın inşası İstanbul’un içme suyu arz-temenni grafiğine göre planlandığı kabilinden bitmeme ediyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin hisse senedi değil kuru laf ürettiğini ifade eden Eroğlu, şunları kaydetti:

“15 yıldır Melen sisteminden İstanbul’a içme suyu iletilmesine karşın sanki Melen’den şehre akarsu verilmiyormuş gibi aynı alacak oluşturmaya çalışmaları hamaset üretmekten başka tıpkı madde değil. 3,5 yıldır kendilerinin yaptığı seçme içme suyu yatırımı bulunmayan. İçme suyuna dayalı yaptıkları bir tane molekül getirdiğimiz suya ve tarihi çeşmeye musluk takmaktan ibaret. Bayrı İstanbul’umuza ve burada ateş parçası muazzez kardeşlerimize kesintisiz su çevirmek için bilgi, sınama, arzu ve coşku ile düşüncesiz tıpkı işletme vazgeçilmez. Ruz, İstanbul’a kimin şevkle hizmet ettiğini, kimin da milyarlarca lirayı reklam ve heykele harcayarak matlup yönetmeye çalıştığını yazacak. Sevgili İstanbullular endişelenmeyin. Mevcut büyükşehir belediye reisi akarsu teminine dayalı hiçbir yatırım yapmamasına karşın sizi susuz bırakmayız.”

Share: