Ağrı’daki çiftçiler arpa ve buğday tarlalarında okkalı hasat mesaisinde

Tarım ve hayvancılığın koca yapıldığı Ağrı’birlikte, çiftçilerin bu sene ilkbahar yağışlarıyla verimi artan arpa ve buğday tarlalarında hasat mesaisi sürüyor.

Sabık yıl susuzluk dolayısıyla baskı zamanlar nâkil çiftçilerle besicilerin yüzü, bu sene ilkbaharda etken olan yağışlarla güldü.

Ağrı ve Eleşkirt ovalarındaki verimli arazilerinde gelişim makineleriyle korkulu hasat mesaisine giren çiftçiler, elde ettikleri mahsulden ihtiyaçlarının dışındakileri şehir merkezi ve çevre illere pazarlayacak.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü, Kenan Açık Deniz, AA muhabirine, güzeşte sene yağışsızlık dolayısıyla Türkiye’nin temas durumunda olduğu kabilinden Ağrı’birlikte bile nebati üretimde verim kaybı yaşandığını hatırlattı.

Bu sene yağışlarla çiftçilerin fazlalaşan benzeri mevsim geçirdiğini ifade eden Açık Deniz, şöyle konuştu:

“Sabık sene kuraklığa mecbur kendisine çiftçinin yüzdelik 40’lık verim kaybını Tarım ve Orman Bakanlığımız kuraklık desteğiyle telafi etti. Hamdolsun çiftçilerimiz açısından bu sene çokça korkulu bire bir bereket yılı oldu. Geçen sene hep 3,5 milyon dekar ekincilik arazisi içerisinde 660 bin dekar arpa ilk teşrin alanımız vardı. 870 bin dekar dahi buğday ekim alanımız vardı. Geçen yıl 93 bin ton arpa, 125 bin titrem dahi buğday elde ettik. Yüzde 40’lık ayrımsız verim kaybımız vardı.”

“Arpada geçen yılın iki katı rekolte bekleniyor”

Açık Deniz, kentin hayvancılık ili olduğu için rüşvet ve buğdayların sapının üstelik saman namına kullanıldığını ve samandan birlikte kocaman bire bir dirimsel beklediklerini anlattı.

Bu yıl kentte 700 bin dekar alanda arpa, 880 bin dekar civarında üstelik buğday teşrinievvel alanının bulunduğunu dile getiren Engin, şunları kaydetti:

“Bu sene arpada beklediğimiz rekolte 180 bin titrem civarında ve geçen yılın mecmu iki allahsız. Buğdayda bile 215 bin ton rekolte bekliyoruz. Hamdolsun bu yıl hem çiftçimizin yüzü gülüyor hem üstelik çoğalan bire bir sene.”Share: