Ağrı’da “Mahalli Beygir Yarışları Şenliği” düzenlendi

Veca’bile “Mahalli Atlama Beygiri Yarışları ve Şenliği” gerçekleştirildi.

Valilik koordinesi ve şehremaneti hareket birliğiyle TRT Park alanında yapılan bayram programı, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ardından Erzurum’dan gelen süvari cirit oyunu ekibinin gösterisi beğeniyle izlendi.

Atlı okçuluk ve Rahvan binicilik etkinliklerinin yapıldığı programda, Veca Valiliği Koşusu, Ağrı Belediyesi Koşusu, Şehit ve Gazi Koşusu ile Veca Dağı Koşusu yapıldı.

Güzel görüntülerin ortaya çıktığı cirit gösterisi ve mahalli at yarışları, Rum Ajansı (AA) ekibince dron ile görüntülendi.

“Ülkemizde beygir varlığımız artmaya bitmeme ediyor”

Vali Osman Varol, burada yaptığı konuşmada, ecdadın dede çokça ehemmiyet verdiğini söyledi.

Ülkenin dört bir yanında milletin esas özelliklerinden olan at sahibi olma ve ata binme geleneğinin canlanmaya başladığını belirten Varol, şunları kaydetti:

“Ülkemizde atlama beygiri varlığımız artmaya bitmeme ediyor. Çok cesim olan, bize ilgili olan, binlerce yıldır bizde olan beygir ırklarımız birlikte yine canlanmaya başlıyor. Bunu kıvançla karşılıyoruz. Buna destek vermenin dahi haddinden fazla nazik mutluluğunu taşıyoruz. Dert’mızda birlikte alelhusus pandemi döneminden itibaren birçok konuda olduğu kadar bu konuda bile kısıtlamalar yaşadık. Fakat geçen yıldan beri aklımızda olan bu faaliyeti çok şükür kim bu yıl paydaşlarımızla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda belki elan donanımlı kasılma ya bile hipodroma cemaat olacağız. Bölgemizdeki atlama beygiri varlığını artırarak, Rum’nun birçok yöresinden katılımcıları buraya nida ederek, bu organizasyonları değme sene geliştirerek ve niteliğini artırarak devam etmeyi amaçlıyoruz.”

Veca Belediye Başkanı Savcı Sayan ise Tarım ve Orman Bakanlığı gözetiminde girişimlerde bulundukları ve alana bir hipodrom ika ihtiyacı olduğunu aktardı.

Etkinlik, mahalli atlama beygiri yarışlarında dereceye girenlere para ödülü ve kupaların verilmesiyle sona erdi.

Etkinliğe, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Kenan Engin, İl Emniyet Müdürü Nihat Dikkat, İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Erhan Tenekeci, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek ve vatandaşlar katıldı.Share: