Ağrı ve Iğdır’da Kerbela şehitleri anıldı

Iğdır ve Ağrı’de, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela’de martir edilişinin 1383. yıl dönümü zımnında programlar düzenlendi.

Iğdır’da hararetli Caferi mezhebine mensup binlerce güç, değme yıl muharrem ayının 10’uncu haset, Kerbela’bile katledilen Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının yasını ağrımak üzere düzenledikleri alaca aş merasimi dolayısıyla sabahleyin saatlerinde bire bir araya geldi.

İl merkezi ve ilçelerde kâin birçok sülale ve ana yol, muharrem akseptans edilen muharrem ayında siyahlara büründü.

Siyah kıyafetler giyinen gençlerin oluşturduğu “Sargı” adı verilen gruplar, camilerden toplanarak Asrı Mezarlığa ve alaca aş merasimin yapılacağı Zübeyde Kadın Meydanı’na yürüdü.

Burada devam fail programda, Kerbela şehitleri için dua edildi, sinezenler okundu.

Kuran-ı Selek tilaveti ve mersiyeler okunan programda, Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı Zeki Tümay, Hazreti Hüseyin’in hayatı, günün anlam ve önemine ilişkin müracaat yaptı.

Katılımcıların gözyaşlarını tutamadığı izlence, çorba, pasta, çay, kek, su kabil ikramların dağıtılmasıyla tamamlandı.

Programa, Iğdır Valisi ve Belediye Komutan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, MHP Iğdır Mebus Yaşar Karadağ, İl Güvenlik Müdür Oğuzhan Yonca ve İl Müftüsü İrfan Münhal üstelik katıldı.

Ağrı

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde dahi yâd programı düzenlendi.

Ehlibeyt Yeşil Cami Derneğince gerçekleştirilen programda tıpkısı araya mevrut haddinden fazla sayıda vatandaş, bamyatarlası ve Yassıkaya köyü ziyaretinin peşi sıra ellerinde Türk bayrakları ve Hazreti Ali’nin posterlerini taşıyarak Ehlibeyt Yeşil Cami’nin önüne kadar yürüdü.

Burada çeşitli ilahiler okuyan vatandaşlar, sinelerine vurarak gözyaşı döktü.

Camide bitmeme eden programda, Taşlıçay Kaymakamı Adem Topaca, Şehremini İsmet Taşdemir, İl Müftüsü Büyüklük Nazik ve Ehlibeyt Yeşil Cami Derneği Başkanı Mehmet Hanbaba müracaat yaptı.Share: