Ağababa mirası 1700 almanak manastırda turizm elçiliği yapıyor

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine vabeste Cemil köyünde zinde 65 yaşındaki Cabir Coşkuner, dedesinden kalma bahçedeki tarihi manastırı hem koruyor hem bile mevrut turistlere rehberlik yapıyor.

İlçeye 17 kilometre uzaklıktaki manastırın kapısını sabah erkenden açarak domestik ve yabancı konukları muntazır Coşkuner, eşi Ayşe Coşkuner ile bahçeyi temizliyor.

Bir otelde çalışırken 2001 yılında emekli olan Coşkuner, 20 yılı fazla süredir yürüttüğü kılavuzluk faaliyeti sayesinde turistlerle iletişim kurabilecek kadar İngilizce, Frenkçe ve İtalyanca öğrendi.

Coşkuner, manastır ve içindeki diğer alanları gezdirdiği konuklarına farklı dillerde bilgi aktarıyor.

Cabir Coşkuner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, manastırın çevresindeki arazilerin 1935 yılında devletin düzenlediği ihalede dedesi eliyle satın alındığını, geçmişte büyükleri aracılığıyla bahçesi ekilen alandaki manastırın, ahir süreçte turizme kazandırıldığını belirtti.

Coşkuner, milattan sonraları 3. yüzyılda kayaların oyulması ile yapılan manastırda, freskleri 9’ncu yüzyılı bel eden iki ayrı kilise ile bezirhane, mutfak, yemekhane, okul, toplantı salonu, keşiş ve rahiplerin konakladığı odaların bulunduğunu söyledi.

Keşiş yetiştirildiği amacıyla “Keşlik Manastırı” yerine adlandırılan yapının, yavaş yavaş bugünkü halini aldığını anlatan Coşkuner, yıllar içinde yıpranan bazen alanların, güzeşte sene Nevşehir Valiliği İl Özel İdaresi koordinatörlüğünde restore edildiğini kaydetti.

Manastırı gezen turistlere bahçede yetişen meyveler izzetüikram ediliyor

Coşkuner, manastırdaki tarihi değerlerin ati kuşaklara aktarılabilmesi için çabalama gösterdiğini dile getirerek, köye hizmet amaçlı düzenlenen antre biletinden elde edilen gelirin Ürgüp Kaymakamlığı, Cemil köyü muhtarlığı ve kendisine pay edildiğini tabir etti.

Geçmişte gâh fresk örneklerinin nakız edildiğini aktaran Coşkuner, “Bizler bu mülklerden herkesin faydalanmasını istiyoruz. Alelhusus yaz günlerinde bahçede meyvelerimiz olur. Buraya masalar koyarız, misafirlerimiz çayını içer, yemiş, göveri ağırlama ederiz. Bura bizim olduğu büyüklüğünde misafirlerimizindir üstelik.” dedi.

Manastırın kapıları akşamları düzenlilik amaçlı kilitleniyor

İnsanların alelumum yaz ve bahar aylarında manastıra geldiğini belirten Coşkuner, diğer zamanlarda üstelik turistlere haremlik eden rehberlerin kendisini telefonla aradıklarında manastıra gelip kapıları açtığını anlattı.

Turizm acentesi ve rehberlerin üstelik manastırın tanıtımına yetişkin ulama sunduğunu kaydeden Coşkuner, şöyle konuştu:

“Akşamları anahtarla kilitliyor, sabah gelip açıyoruz. Tabiatıyla ki kilitlenip korunması lazım, günümüzde daha çok eskisi kadar mukavemetli tahribat olmuyor amma esasen üstelik rastgele ihtimale cebin tedarik almak durumundayız. Sezonun kategorik evet da tutkun olması dokuz canlı cesim değil. İnsanlara buranın tanıtımını yapıyoruz. Burayı müzakere edenlere, İngilizce Fransızca ve İtalyanca anlatım yapıyorum. Henüz evvel otellerde çalıştım, gösterişli Fransız seyyar gelirdi, oralarda Frenkçe ameliye yaparak tıpkısı şeyler öğrenmiştim. Buraya birlikte İtalyan ve Fransız turistlerin imdi deste göstermesi beni açar öğrenmeye yönlendirdi. Sözlüklerden açıp kelimeleri öğreniyorum, notlar alıyorum, heveskâr rehberlerimize sorarak elan bol anlatmaya çalışıyorum. Böylelikle turistler hoşnut oluyor, biz üstelik mutlu oluyoruz.”

Share: