Afyonkarahisar’da 2 belde ve 16 köyün geçimini sağladığı patateste rekolte yüzleri güldürdü

Afyonkarahisar’ın yeryüzü cesim patates istihsal merkezlerinden Dinar ilçesine bağlı Dombay ve Çölovası bölgesinde patates söküm sezonu başladı. Üreticilerin “sarı değerli” dediği patateste bu yıl 25 bin dekar alanda rekolte yüzleri güldürürken, 150 bin tona mail eser alınmamasının hedeflendiği bölgede 350 haneli tıpkısı köyün hep ise geçimini yalnız patatesten sağlıyor.

Patates üretiminde sıkı genelinde önemli bir yere cemaat olan Afyonkarahisar’birlikte istihsal bu yıl yüzleri güldürdü. Büyük bir emekle yapılan patates hasadında kitap toplama işi ise akşam saat 02.30 civarında başlıyor. Tarlalara mail yerlerde kurulan çadırlarda ateş parçası ekincilik işçileri servislerle şeb geç saatlerde toplanıyor ve işçiler 05.30 fiktif ile tarlada çalışmaya başlıyor. Traktörün yer altında sökümünü yaptığı patatesler ardından işçiler marifetiyle esas ve toprağından arındırılıp kasalara konuluyor. Güne çalışarak başlayan tarım işçileri, kahvaltılarını ise genelde 07.30-08.00 saatleri ortada yapıyor. Balaban benzeri zahmet harcadıklarını ve uykularından edim verdiklerini tamlayan tarım işçileri, savsaklamak parası için çalıştıklarını rapor ederek, işlerinden kıvançlı olduklarını kaydettiler.

“Yeri geliyor çocuğumuza bakmadığımız kadar ilgileniyoruz patatesle”

Kumpir üretimi denilince Afyonkarahisar’üstelik önce akla gelen yerlerden olan Dinar ilçesine tutkun Dombay ve Çölovası bölgesinde 2 çevre ve 16 köyün az daha kâffesi geçimini patates üretiminden sağlıyor. 350 hanesi olan ve tamamının kumpir ürettiği Okçular köyünde işlek yetiştirici Ahmet Turani, bu yıl rekoltenin faziletkâr olduğunu ve tüccarların patatese okkalı bağ gösterdiğini söyledi. Turanlı, “Biz doğduk doğalı atadan beri kumpir üretimi yapıyoruz. Patatesin çilesini bile çektik, cefasını dahi çektik ama güzelliklerini bile yaşıyoruz. Hangi büyüklüğünde zarar etsek de yeri geliyor çocuğumuza bakmadığımız kadar ilgileniyoruz patatesle. Bu yıl da hasat dönemine geldik, bu sene hâller çokça gani şükür. Maliyetlerin artmasına, hassaten katlamasına rağmen bu yıl emeğimizi koruduğumuza inanıyorum. Tarım politikalarında biraz elan aşkın bindi sağlanırsa diklemesine üretime devam. Geçimimizi bununla sağlıyoruz. Burası 16 karye ve 2 belde olan Çölovası. 350 hanesi olan ayrımsız köyde durma ediyoruz ve değme evde patatese dayalı bire bir antant kaynağı var. Bu seneki yazlık çeşidimiz marabel. Tanrı eşe dosta eklemek şans etsin ve dostlarla bu arada inşallah fena hâlde günler ati” dedi. – AFYONKARAHİSARShare: