Afyon’da kan bilimi doktoru, duygusal güvenliği olmadığı gerekçesiyle ricat etti

AFYON Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde (AFSÜ) ve kentte işyar yegâne hematoloji hekimi olan Doç. Dr. Mehmet Dikkat, bir marazlı yakınının CİMER’e yazdığı şikayet dilekçesinde güç ve tehdit muhtevalı ifadeler kullandığı gerekçesiyle ‘öldürülme endişesi taşıyorum’ diyerek çekilme etti. AFSÜ’den yapılan açıklamada, “Gelişigüzel türlü inandırma çabaları ve asayiş önlemi çalışmalarına rağmen Doç. Dr. Mehmet Dikkat, gine hususi sektöre görünmek için istifa dilekçesini vererek ilimizden ayrılmıştır” denildi.

AFSÜ’birlikte ve Afyonkarahisar’da işyar tek kan bilimi hekimi olan Doç. Dr. Mehmet Dikkat, benzeri parasız yakınının randevu alamadığı gerekçesiyle CİMER’e yazdığı dilekçede bölümdeki sağlık çalışanlarına yönelik hüküm ve gözdağı içeren ifadeler kullandığını gerekçe göstererek, ricat etti. Doç. Dr. Mehmet Ilgi’in istifasının peşi sıra AFSÜ’den bağlanmış bir izah yapıldı. Açıklamada, Özen’in 4 ay geçmiş ailevi gerekçelerden kontekst incizap ettiğini ancak henüz bilahare kandırma edilerek göreve devam etmesinin sağlandığı belirtildi. Açıklamada, “Doç. Dr. Mehmet Dikkat, göreve başladıktan bilahare şifahane yönetimi ile görüşüp, öncelikli olarak müstacel ve mufassal süredir bekleyen hastaların tedavisini bulmak, hematoloji hastalarının özelliklerinden periferi hastalara bilge girmek gibi nedenlerle aynı süre MHRS üzerinden randevu verilmemesini, poliklinik telefon numarasından başvuran hastalara önceliğine bakarak kendisinin randevu vereceğini, müstacel hastaların azalmasından bilahare MHRS üzerinden marazlı kabulüne bitmeme edeceğini belirtmiştir. Hekimimizin dolgunca niyetli bu talebi şifahane yönetimi vasıtasıyla kabul edilmiş ve Ilgi çabuk benzeri şekilde tutkun kabulüne başlamıştır. Göreve başladıktan sonradan özveren ayrımsız şekilde çalışan, tamlık dönem hem poliklinik hastalarına hem klinikte yatan hastalara hem de diğer bölümlerden gelen konsültasyonlara karşılık veren, 3- 4 mahiye hizmet aksamasından kontekst çılgın derecede biriken hastaların mağduriyetini gidermeye gayret eden ve Ululuk Hastanesi’ndeki hekimin dahi ayrılması nedeniyle ildeki yegâne kâhil kan bilimi uzmanı yerine çalışan Özen, hususi istikşaf sistemi açık olmasına karşın bu süreçte birlikte poliklinikteki parasız yoğunluğundan belde biricik bile hususi sökel muayenesi almamıştır” ifadelerine yer verildi.

‘YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞARAK HASTALARI SONDAJ ETTİ’Bir rahatsız yakınının bölüme ulaşamadığını esbabımucibe gösterip CİMER’e şikayet dilekçesi yazdığının belirtildiği açıklamada, “20 Temmuz’da sökel yakını, akşam saat 00: 33, 05: 14 ve saat 06: 18’üstelik hastanenin belirtilen telefonlarını termin amacıyla aradığını fakat bölüme ulaşamadığını CİMER’e iletmiş ve bu nedenle gene CİMER üzerinden bölümdeki sağlık çalışanlarına yönelik yol ve tehdit içeren ifadeler kullanmıştır. CİMER’de yer düz bu ifadeler SABİM eliyle hekimimize ve sayrılarevi yönetimine ‘keyif çalışanına yıldırma/gayret’ koduyla bildirildi. Dikkat, geldiğinden beri kilolu tıpkı şekilde fiilen hastaları araştırma ettiğini, hasta yoğunluğundan ufuk geç vakitlere kadar hastanede kaldığını, henüz ilk çalıştığı hastanelerde tek hastası ile dava yaşamadığını ve gözdağı almadığını, bu yıldırma zımnında moralinin çokça bozulduğunu, işlemek istemediğini, andıran tarihlerde Konya’da aynı hekimin ayrımsız hastalanmış yakını marifetiyle öldürüldüğünü, kendisinin üstelik başına böyle tıpkısı durumun gelebileceğinden bulut ettiğini belirtmiştir” denildi.’ÖZEL SEKTÖRE ÇAĞRIŞTIRMAK AMACIYLA İSTİFA DİLEKÇESİNİ VERDİ’Olayın peşi sıra polis güçleri ve savcılığa başvurulduğunu kaydeden AFSÜ’nün açıklamasında şu ifadeler düz aldı:

“Afiyet Bakanlığı İletişim Merkezi’nden (SABİM) gelen ikaz zımnında kimliği belli olan gönül karşı hem İl Güven Müdürlüğü’ne bilgelik verilmiş hem da Cumhuriyet Altını Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Hekimimiz ile hem hastane yönetimi hem üstelik bizzat rektörümüz görüşerek seçkin kalem düzenlilik önleminin alınacağı, birey karşı zaruri işlemlerin yapılacağı, icabında bir müddet izine çıkabileceği söylenmiş, ayrılması durumunda ilimizdeki sair hastaların tekrar mağdur olacağı belirtildi. Fakat her makule ikna çabaları ve düzenlilik önlemi çalışmalarına karşın Doç. Dr. Mehmet Özen yine hususi sektöre çalmak için çekilme dilekçesini vererek ilimizden ayrılmıştır. Defaatle tercüman olmak istiyoruz ki maatteessüf ilimizin biricik kan bilimi hekimi olan Doç. Dr. Mehmet Ilgi, bire bir marazlı, rahatsız yakınının açıkça olarak ve CİMER üzerinden resmi kendisine yazmış olduğu gözdağı, takat ifadeleri sonucu, fert güvenliğinin olmadığı gerekçesi ile incizap etmiştir.”

Share: