Abdurrahman Tutdere: “Temel Azık Fiyatlarındaki Artım Altın Fiyatlarını Eski Durumda”

MAHİR BAĞIŞ

CHP Adıyaman Mebus Abdurrahman Tutdere’nin hazırladığı “AKP’nin Sıralı Remiks Listesi” antetli çalışmaya bakarak; serencam ayrımsız yılda çağa bezinin adedi yüzdelik 172, ayçiçek antagonist yüzdelik 160 ve şeker fiyatları yüzdelik 320, parafin peynir fiyatları yüzde 143 oranında arttı. Geçen yıl 6,43 liralık olan 1 kilogram ekmeğin fiyatı bu sene 20 liraya yükseldi. Tutdere, “Asıl gıda maddelerindeki faziletkâr artışlar Anadolu’de, Türkiye’nin değme aracılığıyla yoksulların, minimum ücretlilerin ve bütün yurttaşların mağduriyetine sebep veriyor. Temel azık maddelerindeki artma değerli fiyatlarını eski durumda” dedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, çağa bezi, ayçiçek yağ, şeker hastalığı, un, zeytin, salça, mercimek, nohut, bal, çay kabilinden anne hayat ürünlerinin 2021 Ağustos ayı ile 2022 Temmuz ayı ortada yaşadığı artışı hesapladı.

Tutdere’nin TÜİK’in husus sepeti ve ortalama fiyatlar istatistiklerini temel alarak hazırladığı “AKP’nin Mürettep Zam Listesi”ne bakarak; bebek bezi güzeşte yıldan bugüne averaj 0,92 liradan 2,5 liraya yükselerek yüzde 173 oranında artma gösterdi. Ayçiçek yağının litre fiyatı ise 19 teklik 27 kuruştan 48 teklik 50 kuruşa yükselerek yüzdelik 160 oranında arttı. Şeker Hastalığı fiyatında ortalama yüzde 320 artım oldu. Unun kilogram fiyatı 5,37 liradan 26-31 liraya çıkarken, artış yüzdelik 487’ye büyüklüğünde ulaştı. Güzeşte sene 6,43 lira hesaplanan 1 kilogram ekmeğin fiyatı ise bu yıl 20 liraya yükseldi. Serencam bire bir yılda benzinin litre fiyatı yüzdelik 185 zamlanarak kestirmece 3 katına, mazotun litre fiyatı yüzdelik 233 zamlanarak 3,5 katına çıktı. Sanayide beğenilen doğalgaza yüzde 601, konutta geçer not doğalgaza yüzde 146 remiks geldi.

Abdurraman Tutdere, “AKP’nin Dizili Bindirim Listesi”ni ANKA Marifet Ajansı’na değerlendirdi. Tutdere, şunları söyledi:

“TEMEL GIDA MADDELERİNDEKİ ARTIŞ ALTIN FİYATLARINI GEÇMİŞ DURUMDA”

” SELIM Parti’nin kavisli tutum politikaları hele Türkiye’ye giydirmiş olduğu bu başkanlık sistemi ve birci ihata vatandaşlarımızın hesaplı kendisine seçkin dönme zayıflamasına, halkımızın yoksullaşmasına sebebiyet veriyor. Özellikle esas besin maddelerindeki artışa baktığımızda bu tablo kül çıplaklığıyla ortaya çıkıyor. Vatanda çıktı evine şeker hastalığı, öz, yağ alamaz ayla geldi. Ana besin maddelerindeki faziletli artışlar Anadolu’dahi, Türkiye’nin değme vasıtasıyla yoksulların, minimum ücretlilerin ve kamu yurttaşların mağduriyetine faktör veriyor. Anne besin maddelerindeki artım kızıl fiyatlarını önceki durumda. Özellikle çağa bezi başta görünmek amacıyla, anne ihtiyaçlardaki çoğalma ve enflasyonun piyasadaki görüntüsü insanları kıygın ediyor. Umum yurttaşlarımıza şu çağrıyı yapıyoruz; umutsuzluğa lüzumlu yok, önceki sandıkta halkın iktidarını kurduğumuzda bu zam düzenini birlikte değiştireceğiz ve bilcümle yurttaşlarımız bayındır tıpkısı dem alacak, insanlarımızın sofrasındaki aldatmak büyüyecek.”

“MASRAF BEBEKTEN HENÜZ HIZLI BÜYÜYOR”

Tutdere, yayınladığı bilgi notunda bebek bezi fiyatlarına yapılan zamların bebekten elan çabuk büyüdüğünü belirterek; “Zamlar ve sahn pahalılığı yıpranmamış bebek sahibi ergin ebeveynlerin ve haddinden fazla çocuklu ailelerin hayatını zindana çevirmiş durumda. Bakir doğan aynı süt kuzusu amacıyla günde averaj 10 nüsha bez tüketiliyor. TÜİK’in madde sepeti ve averaj fiyatlar istatistiklerine baktığımızda sabık yıl ağustos ayında ortalama 0,92 lira olan bebek bezinin adet fiyatı zaman hamur piyasada averaj 2,5 lira. Bire Bir yıl evvel aylık bez masrafı 276 lira olan tıpkı ailenin zaman maaş bez masrafı averaj 750 lira. Yüzde 172 artım reşit. Yani benzeri ayrıksı deyişle masraf bebekten henüz çabuk büyüyor” değerlendirmesini yaptı.

Ayçiçek yağına gelen fahiş zamlardan periferi ayçiçeğini altından henüz fazla değerlendirdiğini nâkil Tutdere, şöyle bitmeme etti:

“2021 yıl ağustos ayında TÜİK’in özellik sepetinde sayı farkı 19 lira 27 kuruş olan ayçiçek yağının litre fiyatı bugün itibarıyla raflarda 48 lira 50 kuruş. Ayçiçek yağında aynı yılda yaşanan artma yüzdelik 160. Öte yandan gram kızıl fiyatlarına baktığımızda Ağustos 2021’üstelik 500 teklik olan gram kızıl bugün bin liraya dayanmış, yani yüzde 100’lük bire bir artma reşit. Zımnında yüzdelik 160’lık artışla ayçiçek antagonist altından daha fazla değer kazanmış, altını önceki durumda.  İşte AKP’nin ekincilik politikası, aha AKP’nin ekonomi politikası.”

Tutdere, gâh temel ihtiyaç ürünlerine yapılan zamları şu sözlerle anlattı:

“Geçtiğimiz yıl ağustos ayında husus sepetindeki sayı farkı kilo fiyatı 6,64 TL olan küp şekeri zaman raflarda 27 liralık 90 kuruşa, kilogram fiyatı 5,82 TL olan toz şeker hastalığı ise 26 liralık 90 kuruşa yükseldi. Şeker Hastalığı fabrikalarını perişan fail AKP iktidarının meraklı politikaları ve keder tutum yönetimi yüzünden vakit kaybetmeden akıbet tıpkısı yılda şeker hastalığı fiyatlarında ortalama yüzde 320 artım yaşandı. Esasen sabık sene 0,88 TL olan yumurtanın adet fiyatı zaman raflarda ortalama 1,75 TL ile 2,79 TL ortada değişiyor.

“GÜZEŞTE YIL 6,43 TL OLAN 1 KG SAVSAKLAMAK BU YIL 20 LİRA”

Güzeşte yıl bu tarihlerde kilogram fiyatı averaj 5,37 TL olan buğday ununun kilo fiyatı bugün sayı farkı 26-31 TL bandında. Sabık sene ortalama 146 lira olan 12 kilogramlık mutfak tüpü bugün yer az 315 liradan satılıyor. Herhangi Bir evin olmazsa olmazı ekmekte dahi nitelik farklı değil. Güzeşte sene 6,43 TL olan 1 kg savuşturmak bu sene 20 lira. Mutfakta cuşiş var ve bu cuşuhuruş anbean büyüyor. AKP iktidarının idare anlayışı vatandaşlarımızı balaban benzeri çıkmaza sürükledi. Yetersizlik seçkin geçen dolaşma derinleşiyor, vatandaşlarımızın derinleşen verimsizlik karşısında artık dayanacak gücü kalmadı.”

“MAZOT YÜZDELIK 233, BENZİN YÜZDE 185 ORANINDA ZAMLANDI”

Son benzeri yılda mazotun yüzdelik 233 zamlandığını dile getiren Tutdere, akaryakıtta yaşana karşılık artışlarını şöyle değerlendirdi:

“Akaryakıt fiyatlarına serencam benzeri yılda mevrut fahiş zamlar vatandaşın belini büktü, hayatı çekilmez bir ağıl getirdi. Akaryakıta yapılan zamlar iğneden ipliğe seçme şeyin fiyatının artmasına hastalık olurken vatandaşı cılız ekmeğe kadın arkaç getirdi. Sabık yıl litre fiyatı 7 liralık 92 kuruş olan benzin zaman 22,85 kuruşa, 7 liralık 44 kuruş olan motorin fiyatı 24 teklik 82 kuruşa, 4 liralık 91 kuruş olan LPG’nin fiyatı ise 10 lira 77 kuruşa artık. Sonuç ayrımsız yılda benzinin litre fiyatı yüzdelik 185 zamlanarak tahminî 3 katına, mazotun litre fiyatı yüzdelik 233 zamlanarak 3,5 katına bundan sonra. LPG’nin litre fiyatı ise yüzdelik 119 zamlanarak 2 katını aştı.”

Erke fiyatlarında yaşanan artışa dahi dikkat çelen Tutdere, şu değerlendirmeyi yaptı:

“1 Haziran’de yapılan bindirim ile sonuç bire bir yılda sanayide beğenilen doğalgaza yüzde 601, konutta mergup doğalgaza yüzdelik 146 zam geldi. TÜİK madde sepetinde geçtiğimiz yıl 0,91 TL’ye mukabele eden 1 kWh cümbüş ücreti 2022 Temmuz dönemi millî tarifesine bakarak evler için 1,59 TL/kWh (düşük istihlak), gelişim yerleri üzere ise 2.43 TL’yi buldu. İki çocuklu dört kişilik benzeri ailenin mahiye tüketimi 253 kWh adına baz alındığında güzeşte yıl 230 lira ruh faturası ödeyen bir karı zaman kestirmece 400 lira elektrik faturası ödüyor. İktidar; elektrikte üretim maliyetleri taharri edemiyor. Üretim maliyetlerindeki artışın nedeni ise Türk lirasındaki derece kaybıdır. Zımnında kuvvet öz hatalı politikasının faturasını vatandaşa zam namına yansıtıyor.”Share: