70 almanak kamyonet kaza halkının anılarını yaşatıyor

Sivas’ta kâin 1952 emsal kamyonet kaymakamlık halkına anılarını yaşatırken, görenleri zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Sivas’ın Suşehri ilçesinde bulunan 1952 nazir Mercedes Unimog pikap, ilçenin sunu sakat motorlu taşıtı adına görenleri geçmişe götürüyor. 70 yaşındaki pikap günümüzde orijinalliğini korumaya devam ediyor. Meşgul ve yürür durumda olan pikap kapalı garajda dulda ediliyor. İsveç’te oto tamirciliği özne Ertuğrul İnal mesleğini ata yadigarı olan bu kamyonetten öğrendiğini belirterek kamyonetin kendisi ve ailesi kadar ilçe halkı içre önem taşıdığını söyledi. İnan, “Bana iz kazandıran tıpkısı vasıta. Bu aracın kokusu üstelik aynı ayrıksı. Bu uzlaştırıcı görenler eskiyi hatırlıyor, çocukluğunu gözlerinin önüne getiriyorlar. Ego bu araçla yoldan geçtiğimde tek aklıma gelmeyecek insanlar bana esenleme veriyor. Beni arabadan muhit tanıyorlar” dedi.

“Ego doğdum doğalı kapımızda”

Arabanın özelliklerinden bahseden Ertuğrul İnal, “Bu anahtar 1952 müşabih Unimog, Mercedes fabrikalarında üretilmiş. Motor Mercedes, diğer aksamlar hep Mercedes orijinal haliyle duruyor. Ego elden kasası çokça çürüdüğü için bire bir boya yaptım, 70 senedir bakım görmemiş bir vasıta. Eden durumda, çalışıyor. 4 silindirli dizel motoru var, 4 çeker. Aynı maslahat yaşamadığımız araba. Ego doğdum doğalı kapımızda. Rahmetlik babam bunu almış gerçeklik makinelerini bağlamış bunun arkasına dağlarda hakikat yapmış. Aracın anne yapılış amacı kamyonetten ziyade traktör. Barı sürüyor, batöz çekiyor. Bu açacak baştan üretilse tekrardan fariza yapabilir” dedi.

“Bana meslek kazandıran tıpkısı vesile”

İsveç’te oto onarım atölyesi olan Ertuğrul İnal, mesleği bu araçta öğrendiğini belirterek, “Bu aracın daha esbak sahibi Erzincan’ın Eriç ilçesinin benzeri köyüne getirmiş ve 11 sene garajda beklemiş. Köprüden sakıt ve 11 yıl boyunca tek çalışmadığı tıpkısı gün reşit. Babam de hakeza ayrımsız aracın olduğunun haberini almış. Ona de hakeza benzeri vasıta lazımmış, 4 çekerli, arkasında çekicisi olan, işlek bire bir motoru olan, araştıra araştıra bu ara bulucu bulmuş. Bu vesile modeli kavi tanıdık benzeri nazir değil, tek bizde var ve bundan daha çarkıt ayrımsız şalter modeli yok ilçede. Babam 20 yıl önceki rahmetlik oldu bibi beni arabandan dünya tanıyorlar. ‘Ya sizin fazla vardı, duruyor mu bibi?’ diye niteleyerek soruyorlar, popüler bir araba. Ego araç sürmeyi bunda öğrendim. Ego oto tamircisiyim, İsveç’te tamirhanem var tamirciliği bu araçta öğrendim. Bana patika kazandıran ayrımsız açkı” diye konuştu.

“Beni arabadan âlem tanıyorlar”

İlçe halkının kendisini değil ara bulucu tanıdığını ve aracın görenleri geçmişe götürdüğünü ifade fail İnal, “Bu aracın kokusu de tıpkısı eksantrik. Bu uzlaştırıcı görenler da eskiyi hatırlıyor, çocukluğunu gözlerinin önüne getiriyorlar. Ben bu araçla yoldan geçtiğimde on paralık aklıma gelmeyecek insanlar bana esenleme veriyor. Beni arabadan periferi tanıyorlar. Benzinlikten mazot aldım birisi geldi cevaz istedi ve arabanın gelişigüzel tarafını videoya çekti. Bu sunturlu tıpkı ruh, hoşuma gidiyor. Ego bunu biraz senedir ayırt ettim. Ben ağababa yadigarı olduğu amacıyla, beni eskiye götürdüğü üzere bu arabayı sakladım. Ama görüyorum kim vakit kaybetmeden beni değil herkesi eskiye götürüyor bu açar. Ego bu arabanın bakımını daha de yapacağım, benim bu arabaya daha üstelik değer vermem lazım. Amma orijinal aynı şekilde yarmak geçişsiz parçası bulunmadığı için baskı olacak. Bu arabanın güzelce yanı şu hiç bozulmuyor. Şimdiye büyüklüğünde tek bozulmadı aynı debriyaj balatası, aynı fren balatası. Şimdiye büyüklüğünde tek değişmedim” dedi. – SİVASShare: