6 ili üzen bilgi meteorolojiden geldi, yılbaşı karsız geçiyor

6 ili üzen bilgi meteorolojiden geldi, yılbaşı karsız geçiyor

DİYARBAKIR – Meteoroloji 15. Toprak Müdürlüğü Diyarbakır Kesim Hesap ve Ihtar Merkezi, 6 ili üzen haberi verdi. Bakir yıla Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve Şanlıurfa’da yeni sene tatilini kar yağışsız geçirecek. Tün tayyare seferlerinde aksamalar yaşanabilir.

Yılbaşında ve 2023 yılı önce günlerinde Türkiye efdal tazyik merkezinin etkisi altında kalacağı adisyon edilirken, efdal basıncın etkisiyle kesim genelinde parçalı beş altı bulutlu ve kurak bire bir havanın canlı olması, şeb ve sabah saatlerinin tütsülü ve serap geçmesi, sıcaklıkların yeryüzü erdemli 11, sunu düşük -1 etap olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının Diyarbakır, Mardin, Çökme, Siirt, Şırnak ve Şanlıurfa genelinde zaman normallerinin üzerinde seyredeceği hesap pusulası edilirken, rüzgarın bakir yılın önceki günlerinde belli belirsiz, meydan yer ölçülü kuvvette esmesi bekleniyor. Uzmanlar yıpranmamış yıla beyaz sıçandişi ile temizlemek talip vatandaşları üzen hava raporu, önceki tutum edildiğini söyledi.

“Akşam ve sabahleyin saatlerinde uçak seferlerine dikkat”

Meteoroloji Mühendisi Katre Erol, 6 ilde yeni yılın geçmiş haftası kar yağışı beklemediklerini, sis ve parmak dolayısıyla geceleyin ve sabahleyin saatlerinde tayyare seferleri fesih ve rötar yaşanabileceğini kaydetti. Erol, “Türkiye faziletkâr tazyik merkezi altına giriyor. Ülke geneli havanın modüler ve bir iki bulutlu olması bekleniyor. Yılbaşının önce günlerinde parçalı ve bir iki bulutlanmış havanın devam etmesi geceleyin ve sabah saatlerinde ise vadi vadi sis ve parmak hadisesinin olmasını bekliyoruz” dedi.

Yılbaşında seçme kar ve yağış beklentilerinin olmadığını tamlayan Erol, “Akşam sıcaklıklarında Diyarbakır ve Batman’da eksilere düşmeyi beklerken Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta ise 1-2 derecelerde olmasını aritmetik ediyoruz. Bölgede ahit ortamında 12 ila 14 basamak olmasını bekliyoruz. Tün ve sabahleyin saatlerinde uçuşlar iptal yahut gecikmeli gerçekleşebilir, gündüz saatlerinde rastgele olay beklemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Share: