250 yıllık sütunlar kayıptı, adlı ailenin villasında bulundu

– 250 almanak sütunlar kayıptı, adlı ailenin villasında bulundu

Köyü karıştıran tarihi sütunların, akıllara durgunluk veren hikayesi

BOLU – Bolu’nun Gövem köyünde, köylülerin kocabaşı marifetiyle satıldığını tez ettiği 250 yıllık tarihi sütunların 2’si Kahvehane Dünyası’nın sahipleri, Altınkılıç ailesine ilişkin villanın bahçesinde bulundu. Üstünde suret ve alfabe mevcut 3’üncü sütunun dahi bulunması amacıyla köylüler muhtar için yanlışlık duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Edinilen bilgiye göre, Bolu merkeze kapalı Gövem köyünde yaklaşık 250 yıllık olduğu tutum edilen 3 nüsha tarihi mecmua geçtiğimiz sene bulundukları yerden kayboldu. Sütunların durumunda olmadığını gören köylüler durumu Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Köyün şu anki muhtarı Gaye Özcan ve önceki yıllarda muhtarlık yapanlar ifadeleri alınmak üzere çağırıldı. Köylülerin muhtarın sattığını kanıt ettiği tarihi sütunlar aradan 1 yıl geçmesine karşın bulunamadı.

Sütunlar ekstrem villadan çıktı

Köylülerin sütunların bulunması amacıyla yaptıkları girişimlerin böylece Müze Müdürlüğü yetkilileri köye gelerek eski muhtarlardan hikmet aldı. Vatandaşların sütunların köyde kâin Kahve Dünyası markası sahibi olan Altınkılıç ailesine ilgili baş döndürücü bir villanın bahçesinde görüldüğünü söylemesi üzerine yetkililer villaya gitti. Yapılan incelemede villada mevcut 2 sayı sütunun köyden kaybolan sütunlar olduğu tayin edildi. Sütunlar kepçe ve traktöre konularak elan sonraları müzeye harcanmak amacıyla köy meydanına bırakıldı. Köylülerin üzerinde abece ve foto olduğunu söylediği mecmua ise bulunamadı.

“Benim bilgim var”

Sütunları sattığı kanıt edilen Gövem Köyü muhtarı Tasavvur Özcan, sütunların ekstrem villanın bahçesinde olduğundan bilgisi olduğunu belirterek, “Ben posta genişletme çalışması sırasında bu ahcar toprağa gömülüydü. Yurttaş görmüş ve ego bunları alayım dedi. Benim amacıyla mahsuru yok desise götür dedim. Bozuk muhtarlar yoluyla şikayet edildim” dedi.

“Bunları gözümüz gibi koruduk”

Kocabaşı karşı cürüm duyurusunda bulunacaklarını tabir fail köyün çarkıt muhtarlarından Şerafettin Güler, “Ben taşların ne olduğunu araştırmıştım. Bizim köyün kuruluşu 250 yıla dayanıyor. Bu ahcar için üniversiten öğrencilere ibret isnat etmek amacıyla geliyorlardı. Tığ bunları gözümüz kabilinden koruduk. Ahcar yaklaşık 1 sene önce kayboldu. Amma yazılı ve resimli taş bulunmayan. Üçüncü taşı traktörle götürmüş ve ayrımsız yerlere saklamış herhalde. Taş çokça kıymetliymiş. Güzel aynı resim ve altında da abece vardı. Yanlışlık duyurusunda bulunacağız. Bu taşları kuşkusuz satıyor. 30 sene muhtarlığımda gözüm gibi baktım” diye niteleyerek konuştu.

(FC-RFK-BA-Y)

Share: