250 almanak kayıp sütunlar ünlü ailenin villasında ortaya çıktı

Gövem köyünde kısaca 250 yıllık olduğu hesap edilen 3 nüsha tarihi dergi geçtiğimiz yıl bulundukları yerden kayboldu. Sütunların yerinde olmadığını gören köylüler durumu Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Köyün şu anki muhtarı Meram Özcan ve önceki yıllarda muhtarlık yapanlar ifadeleri içerlemek amacıyla çağırıldı. Köylülerin muhtarın sattığını tez ettiği tarihi sütunlar aradan 1 sene geçmesine rağmen bulunamadı.

VİLLANIN BAHÇESİNDE GÖRDÜLER

Köylülerin sütunların bulunması için yaptıkları girişimlerin böylelikle Müze Müdürlüğü yetkilileri köye gelerek sakat muhtarlardan vukuf aldı. Sütunların ünlü tıpkısı kahvehane dükkanı zincirinin sahibi olan Altınkılıç ailesine ilgilendiren sivri bir villanın bahçesinde görüldüğünün söylemesi konusunda yetkililer villaya gitti. Yapılan incelemede villada bulunan 2 nüsha sütunun köyden kaybolan sütunlar olduğu tayin edildi. Sütunlar kepçe ve traktöre konularak daha sonra müzeye yetmek amacıyla karye meydanına bırakıldı. Köylülerin üstünde yazı ve resim olduğunu söylediği mecmua ise bulunamadı.

“KAYIP DEĞİL, EGO VERDİM”

Sütunları sattığı sav edilen Gövem Köyü muhtarı Misyon Özcan, sütunların sivri villanın bahçesinde olduğundan bilgisi olduğunu belirterek, “Ben posta teşmil çalışması sırasında bu ahcar toprağa gömülüydü. Vatandaş görmüş ve ben bunları alayım dedi. Benim için mahsuru bulunmayan şike götür dedim. Eski muhtarlar tarafından şikayet edildim” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

Muhtar hakkında cürüm duyurusunda bulunacaklarını ifade eden köyün bozuk muhtarlarından Şerafettin Güler, “Ben taşların hangi olduğunu araştırmıştım. Bizim köyün kuruluşu 250 yıla dayanıyor. Bu taşlar amacıyla üniversiten öğrencilere ders çevirmek amacıyla geliyorlardı. Tığ bunları gözümüz kabil koruduk. Taşlar kestirmece 1 sene önce kayboldu. Amma yazılı ve musavver taş bulunmayan. Üçüncü taşı traktörle götürmüş ve tıpkı yerlere saklamış herhalde. Taş çokça kıymetliymiş. Domuzuna tıpkısı suret ve altında bile alfabe vardı. Yanlışlık duyurusunda bulunacağız. Bu taşları şüphesiz satıyor. 30 yıl muhtarlığımda gözüm üzere baktım” diyerek konuştu.Share: