25 bala görüşme merkezi henüz hizmete girdi

Hak Bakanlığınca, 13 el ve 12 ilçede elan otorite altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî veriş kurulması işlemlerinin yapılacağı bala müzakere merkezleri faaliyete başlatıldı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Gâh Kanunlarda Mübayenet Yapılması Hakkında Kanun ile “bala teslimi ve çocukla zatî iş kurulması”na ait bakir düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle Doğruluk Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle ilk namına 11 ilde bala musahabe merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara üstelik sebep olan “icra aracılığıyla yavru teslimi”ne son veren yeni uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Yavru ziyaret merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih çalışmalar kapsamında 7 iklim ve 7 ilçede elan merkezlerin faaliyete alınması kararlaştırıldı. Bu çerçevede ise 13 Haziran itibarıyla Bolu, Burdur, Edirne, Karabük, Samsun, Tunceli, Yozgat, Alanya, Bafra, Boğazlıyan, İskenderun, Karşıyaka, Menemen ve Ödemiş’te çocuk ülfet merkezleri bakım vermeye başladı.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatı konusunda, bugünden itibaren 13 mülk ve 12 ilçede daha yavru mülakat merkezleri bakım vermeye başladı. Yavru ziyaret merkezlerinin faaliyete başladığı iller Afyonkarahisar, Ardahan, Artvin, Batman, Diyarbakır, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Muş, Nevşehir, Sakarya, Trabzon, ilçeler ise Akhisar, Akşehir, Çorlu, Ermenek, İnegöl, Karadeniz Ereğli, Kızıltepe, Nizip, Salihli, Serik, Viranşehir ve Zile oldu.

Böylece, devlet genelindeki bala ülfet merkezi sayısı 50’ye yükseldi.

Teslim işlemleri ücretsiz

Bala doğrulama işlemi, elan önce icra müdürlükleri yoluyla sınırlı tıpkısı harç ve ecir yatırılarak yürütme memurları ve kolluk kuvvetleri aracılığıyla yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle yavru ziyaret merkezlerindeki işlemler, çıktı adli bindi ve mağdur hizmetleri müdürlükleri yoluyla hesabına getirilirken, çocuk teslimine ilgili işlemlerde masraf ve masraf ya da apayrı temas ücret alınmıyor. Giderler, Adalet Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve gelişim düzeyleri gözetilerek hazırlanan ziyaret merkezlerindeki amal, uzmanlar vasıtasıyla cebren değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, şüphesiz davranmaları gerektiği üzerine kösemenlik edilerek ve rızaya dair yapılıyor.

Söz konusu musahabe merkezlerinin talih genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih çalışmalar sürüyor.

Share: