“2. Hasat Günleri Elma Festivali” başladı

Niğde’dahi Valilik, şehremaneti, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Elma Üreticileri Birliği ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle planlı “2. Hasat Günleri Elma Festivali” başladı.

Boğaz kavşağında tıpkı araya gelen tören düzeni ve vatandaşlar, Kurnaz Umumi Komutanlığı Bando Takımı eşliğinde curcuna alanına yürüdü.

Vali Mustafa Çalıştırıcı, Il yanındaki alanda bitmeme festivalin açılışında, Niğde’nin bir nice üründe Türkiye’bile geçmiş sıralarda yer aldığını söyledi.

Hasat Günleri adı altında değme yıl kentin bellik ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını belirten Çalıştırıcı, “Geçtiğimiz yıl patates festivali yapıldı ego yoktum, çokça adamakıllı esbak. Bu yıl üstelik gene Türkiye’de ağaç bakımından geçmiş sırada yer düz kısaca 600 bin ton üretimle ikinci sırada olan elmamızı, icap ancak süresince gerekse yurt dışında adalet ettiği seviyeye ulaşması için bu festivali düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

AK Öğür Umumi Komutan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da festivalin anlı şanlı olmasını diledi.

Niğde’nin tarihi ve kültürel değerleriyle balaban bire bir şehir olduğunu belirten Karaaslan, şunları kaydetti:

“Niğde- Ankara Otoyolu’nun alelhusus Niğde’yi bittabi büyük tıpkı lojistik merkezi haline getirdiğini ve yatırımcılar tarafında cazip kuzuluk geldiğini, şehrin ekonomik hayatına şüphesiz mehabetli ayrımsız katkı sunduğunu sanırım burada söylemeye ister yok. Sayın Cumhurbaşkanımıza bir nöbet henüz teşekkürname ediyorum. Türkiye Yüz Yılı adını koyduğumuz yeni bire bir dönemin kapılarını açıyoruz. 2023 bu kapının bakir dönemin açılacağı yıl olacak. Bu açtığımız yeni sayfayı birlikte yazalım diyoruz.”

Niğde Belediye Reisi Emrah Özdemir birlikte 1980’li yıllara büyüklüğünde elma festivallerinin düzenlendiğini ancak bilahare bırakıldığını rapor etti.

Bundan sonradan bu festivali anadan görme ayla getireceklerini vurgulayan Özdemir, “Niğde amacıyla elma çokça koskocaman. Niğdemizin bir nice ürünü var. Güzeşte yıl patates festivali yapmıştık. Zaman dahi gine hasat günlerinde elma festivalini gerçekleştiriyoruz. Mümasil bir tarihte gastronomi ile alakadar ayrı festivallerimiz bile ati. Zira Niğde’dahi gerçekten çokça varlıklı aynı tarihe cemaat.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra tören düzeni üyeleri, kurdele kesilerek festivalin açılışını yaptı ve festival alanını gezdi.

Bitirmiş Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı “üzüm salkımı” gösterisi ve Jandarma Umumi Komutanlığı Mehteran Birliğinin söylediği marşlar, vatandaşlardan nazik gusto topladı.

Festival kapsamında, vatandaşlara ücretsiz elma dağıtıldı, kurulan tahminî 70 stantta esnaf, sivil topluluk kuruluşları, eş kooperatifleri, avrat girişimciler, seyyar satıcılar ve lokal çıkmaz lezzetleri vadi aldı.

Ayrıca, yaklaşık 130 şefin katılımıyla gastronomi alanında yarışmalar ve etkinlikler düzenlenecek.

Yarın sona erecek festivalde, bu akşam ezanı şarkıcı Kıraç, yarın akşam ise Bahir Uluğ dinleti verecek.

Programa, DÜRÜST Fırka Niğde milletvekilleri Çetince Ergun ve Harbi Gültekin, CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer ve çokça sayıda vatandaş katıldı.

Share: